WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dzięki niezwykle szybkim laserom udało się połączyć metal i szkło

Spawanie  zazwyczaj ogranicza się do materiałów, które mają podobne właściwości, więc ciężko jest połączyć nawet tak pozornie podobne aluminium oraz stal. Naukowcy twierdzą jednak, że dzięki przełomowym impulsom laserowym nowa metoda pozwala spajać zupełnie różne materiały, jak np. szkło i metal.

Obecnie metale mogą być łączone z metalami, natomiast szkło ze szkłem. Wymagają różnej temperatury, aby stopić się i inaczej rozszerzają się w reakcji na ciepło. Nowa technika działa na materiałach takich jak kwarc, szkło borokrzemowe i szafir, które można dospawać do metali takich jak aluminium, stal nierdzewna czy tytan. Kluczem do przeprowadzenia tego procesu był laser na podczerwień, który emituje impulsy w skali kilku pikosekund – trylionowych części sekundy.

Czytaj też: Naukowcy wysyłają wiadomości głosowe wykorzystując lasery

Części które mają zostać zespawane, są umieszczone w bliskiej odległości, a laser zostaje skupiony przez materiał optyczny. Jak tłumaczą naukowcy, w materiale powstaje mikroplazma, którą można porównać do niewielkiej kuli pioruna. Jest ona otoczona mocno zespolonym obszarem stopu. Badacze testowaliśmy spoiny w temperaturze od -50 stopni Celsjusza do 90 stopni Celsjusza i pozostały one nienaruszone, dlatego widzą, że są wystarczająco wytrzymałe, aby poradzić sobie w ekstremalnych warunkach.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Dzięki laserowi da się przetworzyć nanowłókna węglowe w diament