WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Ten elektryczny pickup Rivian przekona Was do elektrycznej potęgi

Ten elektryczny pickup Rivian przekona Was do elektrycznej potęgi

Rivian jest jednym z producentów, któremu przypisuje się szanse dorównania Tesli. Najnowsze materiały od tego producenta tylko potwierdzają te myśli.

Mowa dokładnie o w pełni elektrycznym pickupie R1T od Rivian, który najwidoczniej przechodzi obecnie swoje testy w terenie. Ten model może pochwalić się ogromnym akumulatorze o pojemności 180 kWh, który wystarcza na przejechanie do 643 kilometrów na jednym ładowaniu.

Jednak z takim zasięgiem (dodatkową wagą) idą wady, bo to wariant z 135 kWh baterią będzie tym najszybszym R1T, przyśpieszającym do setki zaledwie w 3 sekundy. Wersje akumulatorowe będą więc zaprzężone z samymi osiągami, które dla tej najokazalszej pod kątem kWh przekładają się na moc rzędu 700 koni mechanicznych i aż 1120 Nm momentu obrotowego.

Ten najszybszy R1T ma mieć z kolei 745 KM z identycznym momentem obrotowym, podczas gdy najmniej wydajna, bo jedynie 105-kWh wersja jest oceniana na 402 KM i 560 nm. Wszystkie warianty są jednak i tak ograniczone do maksymalnej prędkości 200 km/h.

R1T ze swoim elektrycznym napędem zwyczajnie nie mógł pozwolić sobie na braki na autonomicznym zapleczu. Zostanie wyposażony w autonomiczność poziomu trzeciego, która w pewnych sytuacjach przejmie ster i sama zajmie się przyśpieszaniem i hamowaniem.

Czytaj też: Ta Corvette C5 Z06 wchodzi na zupełnie nowy poziom to tuningu

Sam silnik znalazł się przy każdym kole, zapewniając oczywiście napęd na wszystkie cztery, co z technologią wektorowania momentu obrotowego i dbałością o możliwie najwyższe osiągi, przekłada się na widoki, jak te powyżej.

Całość dopełnia pneumatyczne zawieszenie, a ceny są więc niebotyczne, ale nie aż tak zabójcze, jak mogliśmy się spodziewać. Zaczynają się bowiem od 69000$, które każdy chętny będzie mógł wydać pod koniec 2020, czyli wtedy, kiedy Rivian zacznie swoje dostawy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News