WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Elektryczny silnik na hamulcu rowerowym, czyli zestaw Elevate

Zestaw Elevate pozwalający podkręcić możliwości „zwyczajnych” rowerów poprzez dodatek elektrycznego napędu, wyróżnia się na tle innych przez montaż… na hamulcu tarczowym.

Opracowany przez startup bimotal z San Francisco, Elevate jest przeznaczony specjalnie do użytku w rowerach górskich. Założyciel firmy, niejaki Toby Ricco, wpadł na niego po swojej kontuzji na nartach, która zmniejszyła jego możliwości do pokonywania stromych wzgórz na dwukołowcu.

Ważący 2,7 kg system składa się z czterech głównych części – 750-watowego silnika, 250 Wh akumulatora, kontrolera na kierownicy oraz specjalnej tarczy hamulcowej. Wspólnie te elementy współgrają ze sobą, wykorzystując istniejące mocowania hamulca hydraulicznego, a kwestię napędu rozwiązuje koło zębate na tarczy i samym silniku.

Po uruchomieniu Elevate za pomocą pilota, koło zębate na silniku łączy się z tym na tarczy hamulca, obracając koło nawet do prędkości maksymalnej rzędu 45 km/h. Ponoć jedno naładowanie wystarcza na pokonanie od 24 do 48 km i choć zestaw bazuje na przepustnicy, tryb wspomagania jest już w planach.

Czytaj też: Lubicie nocne przejażdżki na rowerze? Zwiększcie swoje bezpieczeństwo z Flectr Zero

System można zarezerwować już teraz w tym miejscu, a jego cena wynosi sporo, bo aż 1950$. Dostawy mają się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News