WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Enigma znaleziona na dnie Bałtyku. To słynna maszyna z II wojny światowej

Enigma znaleziona na dnie Bałtyku. To słynna maszyna z II wojny światowej

Niemieckie urządzenie szyfrujące używane przez hitlerowskie wojska do wysyłania tajnych wiadomości podczas II wojny światowej, czyli enigma, zostało znalezione na dnie Morza Bałtyckiego.

Nurkowie wydobyli znalezisko z wód zatoki Gelting, na północnym wybrzeżu Niemiec. Co ciekawe, nie było to ich głównym celem. Zajmowali się bowiem usuwaniem starych sieci rybackich, które zagrażają życiu morskiemu.

Czytaj też: Ktoś chętny na przejażdżkę czołgiem z II wojny światowej?
Czytaj też: Walczące roboty zmienią oblicze wojny. I to wcześniej niż mogłoby się wydawać
Czytaj też: Nieznane fakty o II wojnie światowej

Enigma, zaprojektowana tuż po I wojnie światowej przez inżyniera Arthura Scherbiusa, miała mieć komercyjny charakter. Częściej była jednak wykorzystywana do szyfrowania komunikatów wojskowych. Urządzenie było oparte na mechanizmie składającym się z obracających się wirników.

Enigma znaleziona w wodach Morza Bałtyckiego najprawdopodobniej trafiła tam w 1945 roku

Książki z kodami zawierały codzienne instrukcje dotyczące sposobu, w jaki operatorzy powinni ustawiać wirniki w celu odkodowania odebranych komunikatów. Zrozumienie tych zasad umożliwiło naukowcom złamanie Enigmy. Zespołem kierował Alan Turing, a w przełomie mieli udział również Polacy.

Czytaj też: Amerykanie szykują się do wojny na morzu. Trwają prace nad nowymi minami
Czytaj też: Obejrzyjcie siłę eksplozji największego niewybuchu z czasów II wojny światowej w Polsce
Czytaj też: Podczas zimnej wojny USA miało kilka sowieckich myśliwców nie bez przyczyny

Co ciekawe, urządzenie najprawdopodobniej trafiło do Bałtyku w maju 1945 roku. Wtedy to na terenie zatoki Gelting zostało zatopionych 47 niemieckich U-bootów. Były to celowe działania, mające na celu nie dopuszczenie do tego, by siły aliantów przejęły te jednostki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News