Zespół badawczy z Northeastern University odkrył nowy sposób na sterowanie ładunkami elektrycznymi. Dokonanie naukowców może rzutować na rozwój przyszłych technologii.
Wiele rzeczy zdarza się dość losowo. Ma to również miejsce w odniesieniu do odkryć naukowych, choć trzeba przyznać, że rzadko kiedy przypadkowo natrafia się na coś, co można nazwać nieznanym wcześniej stanem skupienia materii. W tym przypadku badacze opisali, w jaki sposób mogą rozłożyć elektrony na krystalicznym wzorze.
Jak doszło do przełomu? Autorzy badania skupiali się na czymś innym – układaniu niezwykle cienkich materiałów krystalicznych, których grubość wynosi zaledwie kilka atomów. Badając tego typu dwuwymiarowe materiały, naukowcy zauważyli, że tworzące je elektrony – zamiast odpychać się od siebie – tworzyły pewien wzór.
Obserwując powstały układ przy pomocy specjalistycznych mikroskopów udało się zaobserwować trzecią warstwę, co wcześniej występowało tylko w ekstremalnie niskich temperaturach. W tym przypadku eksperyment prowadzono w temperaturze pokojowej.
Kolejne próby potwierdziły, że uzyskany rezultat nie był efektem przypadku. Okazuje się, iż zjawisko to opiera się na swego rodzaju rowkach, które powstają dzięki kombinacji mechanicznych i fizycznych czynników. Dzięki kolejnym badaniom tego typu materiały mogą posłużyć do produkcji elektroniki, systemów wykrywania oraz rozwoju technologii związanych z przetwarzaniem informacji.