Licząca 1,2 mld lat galaktyka ALESS 073.1 powinna mieć „młodzieńczy” wygląd, w postaci rozproszonej grupy gwiazd i obłoków gazu. Wbrew oczekiwaniom, wspomniana struktura wygląda jednak na znacznie starszą.
Astronomowie przeanalizowali jej rozwój za sprawą teleskopu ALMA i opisali swoje spostrzeżenia na łamach Scientific Reports. Ich szczególną uwagę przykuła obecność wybrzuszenia w centrum galaktyki oraz wirujący dysk otaczający ten obszar, ponieważ wcześniej tego typu struktury obserwowano w przypadku znacznie starszych obiektów.
Czytaj też: Galaktyka Południowy Wiatraczek ma wygląd równie interesujący, co nazwę
Czytaj też: Satelity SmallSat odkryją tajemnice wszechświata. Co planuje NASA?
Czytaj też: Gigantyczna gromada galaktyk powstała wkrótce po Wielkim Wybuchu
Autorzy badań przyznają, że jeszcze dziesięć lat temu zakładali, iż galaktyczne dyski zaczęły formować się mniej więcej w połowie istnienia wszechświata, a więc ok. 6,9 mld lat temu. Nowe badania, poświęcone ALESS 073.1, pokazują, że linia czasowa powinna zostać przesunięta, być może do zaledwie 1,2 mld lat temu.
Galaktyka ALESS 073.1 wygląda na znacznie starszą, choć taka nie jest
Warto zauważyć, że astronomowie nie zaobserwowali bezpośrednio wspomnianego wybrzuszenia, lecz wywnioskowali jego obecność na podstawie pomiarów ruchu gazu i pyłu w całej galaktyce. Na podobnej zasadzie określili rotację galaktyki, oszacowaną na podstawie pomiarów gazu po obu jej stronach. Część tych obłoków poruszała się w kierunku obserwatora, podczas gdy gaz po drugiej stronie oddalał się.
Czytaj też: Wszechświat może być bardziej pusty niż się wydawało
Czytaj też: Śmierć galaktyki zaobserwowana „na żywo”. To pierwszy taki przypadek
Czytaj też: Być może zarejestrowali szum wszechświata. To byłby naukowcy przełom
Teraz naukowcy starają się zrozumieć, jak wiele tego typu galaktyk istnieje we wszechświecie i czy ich obecność to reguła czy też należący do rzadkości wyjątek. Odpowiedzi na to pytanie powinny dostarczyć nadchodzące teleskopy, które umożliwią prowadzenie obserwacji większej ilości galaktyk w wysokiej rozdzielczości.