Reklama
aplikuj.pl

Ten gazowy olbrzym ma zadziwiająco długą orbitę. Co o nim wiemy?

astronomia

Naukowcom byli w stanie zmierzyć rozmiar i orbitę gazowego giganta, który znajduje się ok. 1300 lat świetlnych od Ziemi. GOT 'EM-1b ma masę nawet 5-krotnie większą od masy Jowisza.

Badania rozpoczęły się od obserwacji gwiazdy Kepler-1514, wokół której krążył obiekt, rozpoznany później jako Kepler-1514b. Tym, co zwróciło uwagę naukowców, była jego zaskakująco długa orbita, wynosząca 218 dni.

Czytaj też: Jowisz ma wielkość podobną do niektórych gwiazd – dlaczego nie jest jedną z nich?
Czytaj też: Koniunkcja Jowisza i Saturna będzie nawet bardziej niezwykła niż sądzono
Czytaj też: Niezwykle ciemna egzoplaneta przestanie wkrótce istnieć. Co ją czeka?

Większość dużych egzoplanet krąży bowiem w znacznie mniejszej odległości od swoich gospodarzy. Spośród tysięcy planet pozasłonecznych, które odkryto dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera, tylko kilkadziesiąt miało orbitę wynoszącą co najmniej 200 dni.

GOT 'EM-1b to gazowy olbrzym, którego masa jest pięciokrotnie większa od masy Jowisza

Nazwa GOT 'EM-1b stanowi nawiązanie do sporej masy opisywanego obiektu, a dokładniejsze ustalenia w jego sprawie zostały opublikowane na łamach The Astronomical Journal.

Czytaj też: Wykryto sygnał radiowy egzoplanety. To pierwszy taki przypadek w historii
Czytaj też: Zidentyfikowano nowy czynnik wpływający na możliwość zamieszkania egzoplanety
Czytaj też: Księżyc Jowisza może świecić w ciemności. Wszystko przez lód

Naukowcy mają nadzieję, że zdobycie dodatkowych informacji zarówno na temat Kepler-1514b, jak i innych tego typu planet, mogłoby wyjaśnić, jak powstał u ewoluował Układ Słoneczny. Np. Jowisz, największa planeta naszego układu, prawdopodobnie chroni Ziemię przed innymi obiektami krążącymi w przestrzeni kosmicznej, „przechwytując” jest dzięki swojej ogromnej masie.