Reklama
aplikuj.pl

Gdzie mieszkali tajemniczy przodkowie ludzi – denisowianie?

archeologia

W jednej z jaskiń położonych na terenie Płaskowyżu Tybetańskiego znaleziono mitochondrialne DNA pozyskane z osadów jaskiniowych. Jego analizy sugerują, że tajemniczy denisowianie być może mieszkali tam do 45 000 lat temu, kiedy współcześni ludzie napływali do wschodniej Azji.

Tom Higham z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który nie brał udziału w badaniu, twierdzi, że nowe odkrycie potwierdza doniesienia o powszechności denisowian na tej półkuli. Co ciekawe, Dongju Zhang z Lanzhou University, wraz z resztą zespołu badawczego, zidentyfikowali fragment szczęki w oparciu o nową metodę, która opiera się na wariacji białka.

Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi

Węgiel drzewny znaleziony w jaskini pokazuje, że jej mieszkańcy rozpalali ogień. Używali również prostych kamiennych narzędzi i być może mieli kontakt z współczesnymi ludźmi, którzy pojawili się w tym regionie 40 000 lat temu.

Denisowianie co najmniej dwukrotnie krzyżowali się z Homo sapiens

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Warto podkreślić, że na łamach Science ukazało się inne badanie, w ramach którego opisano ludzkiego DNA, najstarszego w Azji i pochodzącego sprzed 34 000- 40 000 lat. W rzeczonych genomach znaleziono DNA denisowian. Ich sekwencje różniły się jednak od tych znalezionych u osobników żyjących w Nowej Gwinei i australijskich Aborygenów. Homo sapiens najprawdopodobniej skrzyżowali się z dwiema populacjami denisowian. Co najmniej raz w kontynentalnej części Azji i raz w południowo-wschodnim obszarze tego kontynentu.

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Co wiemy o poprzednich epidemiach na podstawie znalezisk archeologicznych?