Reklama
aplikuj.pl

Test monitora Gigabyte G34WQC

test Gigabyte G34WQC, recenzja Gigabyte G34WQC review Gigabyte G34WQC, opinia Gigabyte G34WQC

Gigabyte G34WQC to jedna z nowości na rynku monitorów. Konstrukcja wydaje się bardzo dobrej jakości, a przy tym wcale nie jest taka droga. Jak wypadnie ona w testach?

Wygląd Gigabyte G34WQC

Monitor zapakowany jest w naprawdę spory karton. Wraz z nim otrzymujemy kabel zasilający, HDMI, DisplayPort, instrukcję oraz kartę gwarancyjną. Jest też nóżka, którą musicie zamontować. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

Gigabyte G34WQC nie wygląda jakoś powalająco, ale też nie jest źle. Jest to po prostu czarny monitor, bez podświetlenia czy innych udziwnień. Plusem na pewno są cienki ramki wokół ekranu.

Czytaj też: Test monitora Redmi 1A 23,8 cala

Monitor ma wielkość 34 cali i zakrzywienie 1500R – przy takiej wielkości odpowiednie zakrzywienie to podstawa. Waży on ok. 8,4 kg. Z tyłu znajduje się joystick do sterowania ustawieniami monitora oraz wejścia/wyjścia obrazu. Do dyspozycji mamy dwa złącza HDMI 2.0 i dwa DisplayPort 1.4. Nie zabrakło też blokady Kensington Lock czy wejścia na słuchawki.

Dołączona nóżka jest banalna w montażu. Gigabyte G34WQC oferuje też spore możliwości dopasowania do siebie. Możecie zmieniać wysokość o 100 mm, czy pochylać go w zakresie -5°C do 20°. Szkoda jednak, że nie ma możliwości obracania monitora. Testowany Gigabyte G34WQC oferuje za to montaż VESA 100 x 100 mm, więc możecie go zamontować na specjalnym uchwycie.

Parametry Gigabyte G34WQC

Rozdzielczość Gigabyte G34WQC wynosi 3440 x 1440 px (proporcje 21:9). Zastosowany panel to VA o maksymalnej jasności 350 cd/m^2, kontraście 3000:1 i czasie reakcji 1 ms. Kąty widzenia wynoszą 178° w pionie i poziomie. Częstotliwość odświeżania jest równa 144 Hz. Deklarowane pokrycie kolorów srGB to 120%, a DCI-P3 90%.

Czytaj też: Test monitora Cooler Master GM27-CF

Gigabyte G34WQC ma certyfikat VESA Display HDR400. Nie zabrakło też zgodności z FreeSync Premium oraz G-Sync Compatible. Kolejna ciekawostka to zastosowanie dwóch głośników 2W. Maksymalny pobór mocy wynosi 80 W.

Ustawienia Gigabyte G34WQC

W opcjach Gigabyte G34WQC mamy naprawdę sporo rzeczy do ustawienia. Są pomoce dla graczy, takie jak Aim Stabilizer czy Black Equalizer. Możecie też wybierać ustawienia spośród wielu predefiniowanych opcji. Nie zabrakło też możliwości zmiany gammy czy temperatury kolorów. Kolejna ciekawa opcja pozwala na wycięcie określonego spektrum niebieskiego światła, które może negatywnie wpływać na wzrok. Jest też możliwość włączenia opcji PiP czy PbP.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i9-10900K @ 5,1 GHz
Chłodzenie
Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
ASRock Z490 Taichi
Karta graficzna
ZOTAC GeForce RTX 3090 Trinity
Pamięć RAM
Kingston Predator 4x 8 GB 3000 MHz
Dysk
AORUS NVMe Gen4 SSD 1 TB
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
FSP Aurum PT 1000W
Obudowa
SilentiumPC Signum SG7V TG
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Gigabyte G34WQC

Testy wykonałem przy wykorzystaniu kalibratora Spyder 5 Elite przy domyślnych ustawieniach monitora (po ich zresetowaniu). Opis, co oznaczają konkretne wykresy i wyniki, znajdziecie pod tym linkiem.

Pokrycie kolorów jest zdecydowanie plusem tej konstrukcji. 100% sRGB, 87% AdobeRGB i 93% P3 to wyniki znakomite. Niestety przy tym wszystkim leży gamma – 1,9 to słaby wynik. Monitor ma natomiast różne opcje gammy do wyboru – wyniki poszczególnych testów są następujące:

Gamma 11,5
Gamma 21,7
Gamma 31,9
Gamma 42
Gamma 52,2

Jak więc sami widzicie po wybraniu ustawienia Gamma 5 będzie ona idealna. Kolejna rzecz to punkt bieli, który wynosi 7400K. Przy ustawieniu Cold jest on równy 9500K, a Warm 5400K. Niestety tutaj ideału nie będzie. Konstrast wynosi 1450:1, co jest znakomitym wynikiem.

Czytaj też: Test uchwytu na monitor Gelid FlexMount Duo

Niejednorodność kolorów jest dobra – nie ma jakiś sporych odstępstw. Z jasnością jest podobnie – maksymalnie 10% różnicy to nie jest jeszcze bardzo zły wynik. Maksymalna jasność jest równa 318,4 cd/m^2.

Odwzorowanie kolorów również jest bardzo dobre – średnia Delta-E wynosi 1,45. Podsumowanie pokazuje beznadziejną gammę, ale tak jak napisałem – opcje monitora pozwalają na jej zmianę na idealną. Poza tym plusem jest pokrycie kolorów, kontrast czy odwzorowanie kolorów.

Gigabyte G34WQC świetnie spisuje się w grach. Obecność FreeSync Premium oraz G-Sync Compatible z pewnością pozytywnie wpłynie na odczucia w dynamicznych grach. Także 1 ms czas reakcji jest pozytywną cechą monitora. Swoją drogą gry na takim monitorze wyglądają naprawdę niesamowicie – Gigabyte G34WQC robi spore wrażenie. Gracze docenią też duże możliwości konfiguracji sprzętu pod dany tytuł, w tym predefiniowane ustawienia pod dany rodzaj gry czy możliwość utworzenia własnych profili. Warto też pamiętać o 144 Hz odświeżaniu, które powoli staje się podstawą w monitorach dla graczy.

Podsumowanie testu Gigabyte G34WQC

Monitor kosztuje ok. 1870 zł. Uważam, że w tej cenie jest to bardzo dobry wybór. W testach Gigabyte G34WQC potwierdził bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny. Fakt, że w fabrycznych ustawieniach należy wybrać inną gammę, aby była ona idealna, ale poza tym nie mam większych uwag.

Gigabyte G34WQC oferuje bardzo dobre pokrycie kolorów, ich odwzorowanie czy kontrast. Pozostałe parametry są również bez większych zarzutów. Dzięki zakrzywieniu, niskiemu czasu reakcji i dodatków dla graczy (w tym FreeSync Premium oraz G-Sync Compatible) konstrukcja świetnie sprawdzi się w różnych grach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Jeśli więc szukacie w miarę taniego, dużego monitora dla graczy to warto rozważyć wybór Gigabyte G34WQC. Konstrukcja zasługuje więc w pełni na naszą rekomendację.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.