Reklama
aplikuj.pl

Czy grzyby z Czarnobyla pomogą w kolonizacji Marsa?

Promieniowanie kosmiczne stanowi poważne wyzwanie dla obecnych i przyszłych zdobywców kosmosu. Pomoc dla nich może jednak nadejść z dość niespodziewanej strony.

Chodzi o grzyba, który występuje m.in. w pobliżu czarnobylskiej elektrowni atomowej. Jego właściwości są na tyle obiecujące, iż naukowcy postulują nawet o wytwarzanie osłon radiacyjnych opartych na tych organizmach. Cryptococcus neoformans wykazują bowiem zdolności do blokowania i pochłaniania promieniowania.

Kolejną z niesamowitych właściwości tego grzyba jest jego zdolność do autoregeneracji. Jest ona na tyle zaawansowana, że nawet w przypadku niemal całkowitego zniszczenia tarczy radiacyjnej (np. na skutek rozbłysku słonecznego) pokrywający ją grzyb będzie w stanie odbudować się w ciągu kilku dni.

Czytaj też: Chiński łazik poleci na Marsa. Co wiemy na jego temat?

Niezwykłe właściwości tego gatunku wynikają z wysokiej zawartości melaniny – pigmentu, który powoduje, że skóra staje się ciemna. Pozwala on grzybom wchłaniać normalnie szkodliwe promienie, które następnie przekształcają w energię. W efekcie, tak jak rośliny przetwarzają dwutlenek węgla i chlorofil na tlen i glukozę w ramach fotosyntezę, Cryptococcus neoformans pochłania śmiercionośne promienie, które pozwala mu wytwarzać energię.

Czytaj też: Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News