Reklama
aplikuj.pl

Handel strusimi jajami w starożytności – co o nim wiemy?

Zespół badawczy kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu natrafił na nowe informacje ws. handlu i tworzenia ozdobnych strusich jaj, które miały miejsce ok. 5000 lat temu.

Słynne jaja Fabergé to arcydzieła tworzone na dworze Romanowów, jednak historia tego typu ozdób sięga znacznie dalej. Okazuje się bowiem, że już w starożytności ludzie je sobie cenili. Szczególną popularnością cieszyły się ozdrobne strusie jaja w epoce brązu i żelaza w obrębie cywilizacji śródziemnomorskich.

Czytaj też: Ten pokryty piórami dinozaur był jednym z ostatnich drapieżników wśród tych zwierząt

Na łamach czasopisma Antiquity pojawiły się wyniki analiz poświęconych tego typu obiektom. Korzystając z dobrodziejstw oferowanych przez skaningowe mikroskopy elektronowe, naukowcy byli w stanie określić pochodzenie jej oraz metody ich produkcji.

Starożytne strusie zamieszkiwały m.in. wschodnie części Morza Śródziemnego oraz północną Afrykę. Analizując wskaźniki izotopowe, badacze mogli ocenić, z któych stref klimatycznych pochodzą jaja. Zauważyli m.in., że już tysiące lat temu pomiędzy różnymi obszarami kwitła świetnie zorganizowana wymiana handlowa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Co ciekawe, jaja zabierano z gniazd dziko żyjących zwierząt – te, jak wiemy, mogą być dość niebezpieczne, więc zadanie z pewnością nie należało do najłatwiejszych. Proces ich ozdabiania był z kolei długotrwały i pracochłonny, dlatego jaja osiągały dość duże wartości. Stanowiły wręcz dobro luksusowe w tamtych czasach.