WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Miliard dolarów dla amerykańskich operatorów za pozbycie się sprzętu Huaweia i ZTE

Dzięki nowej ustawie przyjętej przez senat, amerykańscy operatorzy sieci komórkowych dostaną miliard dolarów dofinansowania na pozbycie się sprzętu chińskich dostawców. Amerykańskie sieci będą wolne od Huaweia i ZTE.

Żeby się pozbyć Huaweia i ZTE, nie wystarczy odciąć ich od sieci 5G

Stany Zjednoczone prowadzą agresywną kampanię w celu wykluczenia Huaweia z budowy sieci 5G w różnych krajach świata. To jednak nie rozwiązuje problemu. Bo, zgodnie z narracją USA – szkodliwa i śmiertelnie niebezpieczna technologia chińskiej firmy nadal jest obecna choćby w sprzęcie sieci LTE. A to ona jest podstawą do działania sieci 5G.

Aby całkowicie pobyć się chińskich firm z sieci niezbędna jest wymiana już istniejącego sprzętu. Jak wielkie jest to przedsięwzięcie pokazują Niemcy. Z jednej strony chcą przypodobać się Stanom Zjednoczonym, ale z drugiej zdają sobie sprawę, że to opóźni start sieci 5G nawet o kilka lat oraz wygeneruje koszty idące w bardzo grube miliardy euro.

A mówimy tutaj o bardzo bogatym kraju, który ma przed tym obawy. Co w takiej sytuacji mają powiedzieć mali, lokalni operatorzy w Stanach Zjednoczonych, którzy od lat korzystają ze sprzętu Huaweia i ZTE, bo zwyczajnie jest tani? Amerykański rząd chce im w tym pomóc.

Miliard dolarów na pozbycie się chińskiego sprzętu

Amerykański senat przyjął ustawę, w myśl której lokalni operatorzy dostaną do podziału okrągły miliard dolarów na wymianę sprzętu w swoich sieciach komórkowych. W kolejce po pieniądze ustawi się ok 40 operatorów, głównie z terenów wiejskich. W ustaleniu, które konkretnie firmy dostaną dofinansowanie pomoże Federalna Komisja Łączności (FCC), która już zbiera informacje na temat ich potrzeb.

Do wejścia w życie ustawy potrzebny jest teraz podpis Donalda Trumpa, więc możemy z góry założyć, że ustawa na dniach wejdzie w życie.

Huawei niezmiennie uważa, że to nie ma sensu

Kiedy tylko pojawiły się pierwsze informacje o zakazie korzystania z chińskiego sprzętu w amerykańskich sieciach, Huawei od razu mówił, że najmocniej ucierpią na tym obszary słabo zurbanizowane i działający tam operatorzy.

Po decyzji senatu chiński gigant w tym samym tonie wypowiedział się dla The Wall Street Journal. Zdaniem Huaweia miliard dolarów to za mało na kompleksową wymianę sprzętu w amerykańskich sieciach. Z kolei sama ustawa zdecydowanie zaszkodzi lokalnym firmom oraz klientom.