Reklama
aplikuj.pl

Ile jest szczepów koronawirusa?

pandemia

Wirusy mutują i SARS-CoV-2 nie jest w tej kwestii wyjątkiem. W ostatnich tygodniach mówi się jednak o kilku nowych szczepach, spędzających naukowcom sen z powiek.

Monitorowanie nowych szczepów jest ważne ze względu na możliwość, że mogą one uczynić szczepionki mniej skutecznymi. Obecnie takie zagrożenie dotyczy przede wszystkim mutacji wykrytych po raz pierwszy na terenie Brazylii, Republiki Południowej Afryki oraz Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: COVIDowy język – oto kolejny objaw zakażenia koronawirusem
Czytaj też: Pandemia koronawirusa wciąż trwa, a eksperci przestrzegają przed kolejnymi
Czytaj też: Skuteczność szczepionki na koronawirusa jest nawet wyższa niż się spodziewano

Wszystkie wymienione sprawiają wrażenie bardziej zakaźnych, choć nie wygląda na to, by zwiększały śmiertelność wśród zainfekowanych. Co ważne, dotychczasowe badania sugerują, iż stosowane już szczepionki zapewnią co najmniej zadowalającą ochronę przed nowymi szczepami. Niewiadomą pozostaje to, czy ozdrowieńcy także będą posiadali podobne zabezpieczenie.

Koronawirus mutuje, ale im więcej zaszczepionych tym mniej powinno być mutacji

I choć udokumentowanych mutacji zachodzących w cząsteczkach SARS-CoV-2 są już dziesiątki tysięcy (w rzeczywistości mogą to być setki tysięcy a nawet miliony) to większość tych zmian nie ma większego przełożenia na zachowanie patogenu. Szczególnie „problematyczne” są osoby z obniżoną odpornością – w ich organizmach replikacja koronawirusa trwa nierzadko znacznie dłużej niż u pozostałych, stwarzając pole do natężonych mutacji.

Czytaj też: Szczepionki na COVID-19 – kiedy kolejne?
Czytaj też: Koktajl przeciwciał od Regeneron w 100% chroni przed COVID-19
Czytaj też: Nie uwierzycie, jaki jest niemal kluczowy czynnik zwiększający ryzyko zgonu na COVID-19

Wirusolodzy zwracają również uwagę na inny, niezwykle ważny element: im więcej ludzi będzie odpornych na COVID-19, tym bardziej ograniczona będzie transmisja wirusa wywołującego tę chorobę. A im mniej organizmów ulegnie zakażeniu, tym niższe zagrożenie potencjalnymi mutacjami.