Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jaki jest niemal kluczowy czynnik zwiększający ryzyko zgonu na COVID-19

ewolucja

Dotychczasowe badania wykazały, że osoby cierpiące na choroby psychiczne, zwłaszcza depresję i schizofrenię, były bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

Nie było jednak jasne, czy ci sami ludzie częściej umierają na COVID-19 aniżeli reszta społeczeństwa. Artykuł opublikowany na łamach JAMA Psychiatry sugeruje, iż faktycznie tak jest. Autorzy tych analiz wzięli pod uwagę dokumentację zdrowotną z 260 przychodni i 4 szpitali na terenie Nowego Jorku. Z 26 540 przebadanych pacjentów 7348 osób uzyskało pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 w okresie od 3 marca do 31 maja.

Czytaj też: Posłowie PiS – szczepionka na COVID-19 z abortowanych płodów
Czytaj też: BioNTech stworzyła przełomową szczepionkę, ale nie na koronawirusa
Czytaj też: Koktajl przeciwciał od Regeneron w 100% chroni przed COVID-19

Pacjenci, którzy mieli zdiagnozowane choroby psychiczne, zostali podzieleni na trzy grupy: cierpiących na schizofrenię, zaburzenia lękowe i zaburzenia nastroju. Następnie takie osoby zostały porównane z innymi pod kątem śmiertelności związanej z COVID-19.

Schizofrenia potęguje ryzyko zgonu na COVID-19 niemal tak samo mocno, jak podeszły wiek

Pod uwagę wzięto płeć, wiek, rasę oraz inne znane nauce czynniki ryzyka: nadciśnienie, nowotwory, cukrzycę, choroby serca, płuc i nerek oraz palenie tytoniu. Okazało się, że z grona ponad 7 tysięcy osób 75 cierpiało na schizofrenię, 564 doświadczało zaburzeń nastroju, a 360 – lękowych. O ile dwie ostatnie grupy nie cechowały się większą śmiertelnością, tak pierwsza wyznaczała zdecydowanie negatywny trend.

Czytaj też: Skuteczność szczepionki na koronawirusa jest nawet wyższa niż się spodziewano
Czytaj też: Do apki mObywatel dodamy zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID-19
Czytaj też: Mutacja koronawirusa z RPA jest już w Wielkiej Brytanii. Wykryto niemal 80 przypadków

W efekcie uznano, że chorzy na schizofrenię byli 2,7 razy bardziej narażeni na zgon po zakażeniu koronawirusem aniżeli osoby pozbawione tej przypadłości. Schizofrenia została też uznana za drugi najważniejszy czynnik, tuż po wieku. Nie ma pewności co do tego, jak choroba wpływa na przebieg COVID-19. Być może obniża ona odporność (lub czynią to podawane schizofrenikom leki). Naukowcy spekulują też, że u tego typu osób częściej występuje tzw. burza cytokinowa, czyli nadmierna reakcja obronna organizmu.