Starożytny filistyński wojownik, zwany Goliatem, jest znany z przypowieści dot. jego walki z przyszłym królem Dawidem. Gigant, jak zapewne wiecie, przegrał ze stosunkowo filigranowym przeciwnikiem.
Ludzie, zwani Kananejczykami, po raz pierwszy zajęli Gath – późniejsze rodzinne miasto Goliata – we wczesnej epoce brązu, około 4700 do 4500 lat temu. Osada została odbudowana ponad tysiąc lat później przez Filistynów, znanych ze Starego Testamentu jako wrogowie Izraelitów.
Czytaj też: Prawdopodobnie tych gwoździ użyto do ukrzyżowania Jezusa
Czytaj też: Dla kogo była tablica, o której sądzono, że strzegła grobu Jezusa?
Czytaj też: Czy starożytni ludzie uważali Jezusa za magika?
Gath osiągnęło szczyt swojego rozwoju w epoce żelaza, około 3000 lat temu, kiedy to pojawiły się biblijne odniesienia do lokalnego giganta. Naukowcy nie mają jednak pewności, czy zarówno Goliat jak i Dawid w ogóle istnieli.
Budynki w Gath i kilkudziesięciu innych miastach starożytnego Izraela oraz w pobliskich królestwach Judy i Kanaan, odnalezienie przez archeologów, zostały zbudowane w oparciu o trzy podstawowe miare. Łokieć liczył 54 centymetry (choć w Egipcie było to 52,5 cm); krótki łokieć – 38 centymetrów, natomiast piędź – 22 centymetry.
Biblijny Goliat był ogromny – ale czy naprawdę istniał?
Wymiary murów znalezionych we wspomnianych miastach i królestwach były związane z tymi trzema miarami. W osadzie et-Tell, znajdującej się na terenie dzisiejszego Izraela, filary tworzące bramę miejską mają po 2,7 metra szerokości. Jest to więc odpowiednik 5 łokci. Z kolei każdy z czterech wewnętrznych filarów ma 2,38 metra szerokości, co daje 4 łokcie i 1 piędź.
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
W tym momencie pojawia się postać Goliata. W biblijnej przypowieści autorzy napisali, że ten starożytny wojownik miał cztery łokcie i jedną piędź wzrostu. Prosta kalkulacja pozwala sądzić, że Goliat musiałby mieć 238 centymetrów wzrostu. Nie jest to niemożliwe, wszak najwyższy znany człowiek na świecie miał nawet więcej, bo 272 cm. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że twórcy Biblii celowo zawyżyli gabaryty Goliata na potrzeby swojej przypowieści.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News