WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowe procesory Intela w świetle reflektorów. Tym razem mowa o PCIe 4.0

Intel kilkadziesiąt godzin temu zapowiedział 11. generację procesorów dla komputerów stacjonarnych w postaci Rocket Lake-S, które już zostały przetestowane przed premierą pod kątem PCIe 4.0.

Intel wreszcie z PCIe 4.0

Przed ponad rokiem konsumenckie komputery zyskały po raz pierwszy w historii wsparcie interfejsu PCIe 4.0 za sprawą procesorów i platformy od AMD. Teraz na rynek wpada coraz więcej dysków, wykorzystujących ten standard, więc to dobrze, że Intel wreszcie zacznie go wspierać.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że procesory Rocket Lake-S będą ostatnimi układami Intela do desktopowych komputerów, które skorzystają z 14 nm procesu technologicznego, ale nie narzekajmy aż tak. Grunt, że wprowadzą wsparcie PCIe 4.0, co potwierdzają screenshoty z testu nieznanego CPU na płycie płycie głównej Z490.

Testy opublikował ITCooker, wskazując, że na platformie przetestowano dysk Seagate FireCuda 520, który wykorzystuje właśnie interfejs PCIe 4.0:

Intel Rocket Lake-S będzie wyposażony w nową architekturę rdzenia (ponoć Cypress Cove) i grafikę Intel Xe Gen12 (Xe-LP). Względem poprzednich procesorów, czyli Comet Lake, te układy przyniosą ulepszenia po stronie grafiki oraz pamięci masowej przez wsparcie PCIe 4.0.

Czytaj też: Znakomita obudowa Fractal Design Define 7 w nowych barwach
Czytaj też: AMD zacznie podbijać kolejny segment? Kluczem ważne przejęcie
Czytaj też: AMD wypuszcza zapowiedź wydajności Big Navi

Mówi się (via Videocardz), że flagowym procesorem będzie ten w konfiguracji 8-rdzeniowej i 16-wątkowej z TDP na poziomie 125 W. To dziwne, jako że obecny flagowy procesor LGA1200 (i9-10900K) ma 10 rdzeni i 20 wątków.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News