WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Intel ujawnił kolejne szczegóły sklejanych Cascade Lake

Przed tygodniem Intel zaprezentował produkt, przedstawiający zupełnie odmienione podejście firmy do wielomodułowych procesorów. Trudno pominąć tutaj oczywiście porównanie do rozwiązania, na jakie zdecydowało się AMD w swojej serii EPYC oraz Ryzen Threadripper. Tym razem ujawnił porównanie swojego sprzętu do konkurencji.

Postawił tym samym na swoją platformę z dwoma socketami, do których zawitały dwa procesory Cascade Lake z 48 rdzeniami fizycznymi każdy i sprzęt AMD Epyc 7601 2P, korzystający również z dwóch procesorów, ale przekładających się nie na 96 rdzeni, a „jedynie 64”. Przewaga rozwiązania Intela jest więc widoczna już bez żadnych numerków. Te na nowych slajdach z prezentacji jednak to potwierdzają, ukazując wydajność w rzeczywiście używanych aplikacjach pokroju MILC (MIMD Lattice Computation), WRF (Weather Research and Forecasting), OpenFOAM, NAMD i YaSK. Jeśli żadna z tych nazw nie mówi Wam wiele, to nie macie się czym martwić – są to aplikacje zarezerwowane dla rynku profesjonalnego.

Oczywiście zawsze zaznaczam, że wynikom firm odpowiedzialnych za testy swoich produktów nie powinniśmy bezgranicznie wierzyć, ale w te różnice możemy po prostu uwierzyć. Zwłaszcza że rozwiązanie Intela z przewagą 32 rdzeni wystąpiło w konfiguracji z 12-kanałową pamięcią operacyjną, czyli o „4 kanały lepszą”. Oczywiście nie ma w tym nic złego, bo AMD innego produktu zwyczajnie nie może zaoferować. Wynik? 150% przewaga w MILC, 160% w WRF oraz OpenFOAM i aż 310-procentowa w YASK. Wyższość przedpremierowego układu Intela widać więc jak na dłoni, ale AMD nie przespało ostatnich miesięcy i zaprezentowało aż 64-rdzeniowy procesor EPYC. Więcej o nim przeczytacie tutaj.

Czytaj też: Architektura AMD Zen 2 z 29% wzrostem IPC względem Zen

Źródło: TechPowerUp