Reklama

Opracowano materiał zabijający mikroorganizmy elektrycznością

materiał zabijający mikroorganizmy, materiał walczący koronawirus, materiał zabijający wirusy, inteligentny materiał

Co powiecie na inteligentny materiał, który zabijałby mikroorganizmy, czyli nawet bakterie i wirusy z osławionym koronawirusem na czele?

Dwie japońskie firmy Murata Manufacturing i Teijin Frontier mają nadzieję na urzeczywistnienie wizji, w której maseczki na twarz dosłownie walczą z pandemią COVID-19. Wszystko dzięki nowej e-tkaninie, która według doniesień może zwalczać mikroorganizmy przy kontakcie. Testy wykazały 99,99% skuteczność.

Ta tkanina wykorzystuje technologię PIECLEX, która wykorzystuje energię kinetyczną do generowania elektryczności. Ta z kolei bezpośrednio uderza w znajdujące się na tkaninie mikroorganizmy, eliminując zarówno szanse na zakażenie, jak i przykry zapach w kompletnie innym zastosowaniu.

Wspomniane firmy mają wzniosły cel, bo wspólnie chcą zaprojektować materiał tekstylny do zapobiegania pandemii COVID-19, ale osiągnięcie tego może zająć sporo czasu. Wszystko przez to, że biologiczne i chemiczne powłoki ochronne, takie jak PIECLEX, są niezwykle trudne do opracowania z powodu braku dostępu do wirusów lub bakterii (via Popular Mechanics).

Czytaj też: HAMR-JR to jeden z najmniejszych i najszybszych robotów na świecie

Nie jest to jedyny problem z takim pomysłem, ponieważ zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2017 roku biocydy stworzone do produkcji tekstyliów komercyjnych mogą indukować odporność bakterii na te substancje.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News