WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Interaktywny album od NASA pokazuje piękno Ziemi

Interaktywny album od NASA pokazuje piękno Ziemi

NASA właśnie wydała 168 stron wspaniałych zdjęć przedstawiających atmosferę naszej planety, wodę, ziemię, lód i śnieg z perspektywy satelitów. Za 53 dolary można kupić wersję tej książki w twardej oprawie, zatytułowaną Earth. Na szczęście można zaopatrzyć się również w bezpłatną, interaktywną wersją online.

Interaktywna wersja pozwala widzom przeglądać zdjęcia w galerii wraz z opisami dającymi kontekst uchwyconym obrazom. Na przykład klikając na kategorię lód i śnieg pojawi się coś, co wygląda jak test Rorschacha. Opis po lewej stronie wyjaśnia, że ​​zdjęcie, wykonane przez satelitę Earth Observing-1 w 2010 roku, w rzeczywistości pochodzi z lodowca Mertz  który kieruje się w stronę Oceanu Południowego. Pierwszy obraz w kategorii związanej z wodą wygląda trochę jak rozgałęzione naczynia krwionośne pod mikroskopem. Okazuje się, iż jest to szerokie rozlewisko w Queensland na terenie Australii.

Czytaj też: Naukowcy chcą naprowadzać teleskopy kosmiczne przy pomocy satelitów

Jeśli zastanawia Was, dlaczego NASA rozdaje coś, co wymagało tak dużych nakładów pracy, agencja ma odpowiedź. Jej pracownicy liczą na to, że ich trud „zainspiruje wszystkich do odkrywania, rozumienia i doceniania planety, którą nazywamy domem”. Decyzja o wydaniu darmowej wersji jest próbą dotarcia do „tych, którzy szukają rozwiązań ważnych problemów, takich jak dostępność wody słodkiej, bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowie ludzkie”.

[Źródło: engadget.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Zdjęcia satelitarne pokazują skalę pożarów w Kalifornii