Reklama
aplikuj.pl

Tatuaż z możliwościami zaawansowanych komputerów. Tak będzie wyglądała przyszłość

Inteligentne tatuaże to technologia o gigantycznym potencjale, choć wzbudzają też nieco obaw i skojarzeń z futurystycznymi motywami filmów. Naukowcy z Cornell’s Hybrid Body Lab wymyślili interfejs dla skóry, który łatwo się zakłada i zdejmuje.

Jak go wykorzystać? Możliwości jest cała masa. Tak przynajmniej twierdzi Cindy Kao z College of Human Ecology.

Czytaj też: Wcielisz się w robota oddalonego o tysiące kilometrów. Niesamowita technologia w akcji

Pracowaliśmy nad tym od lat i myślę, że w końcu pokonaliśmy wiele technicznych wyzwań. Chcieliśmy stworzyć modułowe podejście do inteligentnych tatuaży, aby były tak proste jak budowanie klocków Lego.

wyjaśnia

Tworzenie tego typu umieszczanych na skórze urządzeń odbywa się za pomocą tymczasowego papieru do tatuażu, silikonowego stabilizatora tekstylnego i wody. W ten sposób powstaje wielowarstwowa struktura nazywana przez autorów tkaniną skórną. Warstwowy materiał może być cięty tak, by przyjmował pożądane kształty. W tym przypadku wycięte zostały kwadratowe obiekty.

Inteligentny tatuaż mógłby być wykorzystany do mierzenia temperatury ciała bądź ostrzegania przed zagrożeniami

Osoba posiadająca tego typu tatuaże może je łatwo połączyć i odłączyć. Chodzi o to, by jednego dnia móc wykorzystać inteligentny tatuaż do realizacji jednego celu, natomiast drugiego dnia – do innego. Wystarczy manipulować modułami, podłączając je i odłączając, tworząc w ten sposób nowe urządzenia – i to w ciągu kilku minut.

Czytaj też: Chyba nie tego spodziewał się Elon Musk. Użytkownicy masowo rezygnują z Twittera

Z publikacji dostępnej w Proceedings of the ACM on Interactive, Mobile, Wearable and Ubiquitous Technologies możemy dowiedzieć się, że SkinKit, bo tak nazwano ten projekt, najpierw został przetestowany w gronie dziewięciu ochotników, a następnie – dwudziestu pięciu. Wśród testowanych aspektów znalazło się wykonywanie pomiarów temperatury ciała (przydatne w kontekście identyfikacji osób chorych na przykład na COVID-19); informowanie biegaczy o zbliżających się pojazdach; powiadamianie niewidomych użytkowników o obecności potencjalnych zagrożeń.