Iran zniszczył lotniskowiec USA. Dobrze że nie ten prawdziwy

Wiadomość o tym, że Iran zniszczył lotniskowiec USA może się wydawać przerażająca i równoznaczna z rozpoczęciem III wojny światowej, ale spokojnie – to tylko ćwiczenia.

W ramach corocznych ćwiczeń wojskowych Payambar-e A’zam 14 („Wielki Prorok 14”) w poniedziałek odbył się sprawdzian mający na celu zaprezentowanie reszcie świata siły irańskiego lotnictwa i marynarki wojennej (via Popular Mechanics).

Czytaj też: Ciągle Ameryka, czy już Rosja? Abrams wystrzelił w przyjazny czołg

Ćwiczenia, prowadzone przez IRGC w Cieśninie Ormuz, mają na celu zademonstrowanie asymetrycznych zdolności wojskowych Iranu, a w tym komandosów nurkujących, bandytów i przytraczanych helikopterom pocisków przeciwokrętowych.

Zapatrzeni w militaria na powyższym filmie odnajdą się zapewne bez reszty, ale nas, zwyczajnych zjadaczy chleba, najbardziej interesuje moment, w którym Iran przypuszcza atak na lotniskowiec USA. Wtedy w grę wchodzą pociski balistyczne Fateh 110, które niszczą domniemany wrogi okręt z myśliwcami na pokładzie.

Tuż po tym wokół lotniskowca, który nagle skurczył się o dobre kilkadziesiąt procent, pojawia się uzbrojona flota na łodziach, które triumfalnie go okrążają. Ciekawe co ci panowie powiedzieliby, gdyby dowiedzieli się, że zwykle lotniskowiec chroni szereg innych okrętów z niszczycielami na czele.

Czytaj też: Amerykańskie Siły Kosmiczne mają też… konie kosmiczne?

Iran podczas ćwiczeń nie omieszkał też nagrać fragmentu, w którym to nurkowie najpewniej zabierają się do postawienia miny z myślą o uszkodzeniu pokazanego później kadłuba fałszywego lotniskowca.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News