Reklama
aplikuj.pl

Istnieją różnice pomiędzy dziećmi urodzonymi naturalnie a przez cesarskie cięcie

cesarskie cięcie, poród cesarskie cięcie, naturalny poród, różnice w porodzie, mikrobiom dzieci

Przeprowadzono właśnie największe badanie genomowe mikrobiomów dziecięcych na świecie. Naukowcy potwierdzili w nim, że istnieją znaczące różnice w różnorodności bakterii jelitowych pomiędzy dziećmi urodzonymi przez cesarskie cięcie a tymi urodzonymi tradycyjnie.

Naukowcy przebadali prawie 600 dzieci. Różnice pomiędzy sposobami porodu były tak znaczące, że badacze bez problemów mogli je wykryć i tylko na podstawie próbki kału stwierdzić, jak dziecko zostało urodzone.

Czytaj też: Rakotwórczy związek znajduje się w liquidach do e-papierosów

Badanie wykazało, że mikrobiom dziecka urodzonego przez pochwę zawiera bardzo mało śladów bakterii z pochwy matki. Oznacza to, że bezpośredni kontakt z kanałem rodnym nie ma wpływu na mikrobiom dziecka. Tym samym nacieranie płynem z pochwy noworodka urodzonego przez cesarskie cięcie nie ma większego znaczenia.

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają większe ślady bakterii ze szpitala. Mają one wyższy poziom bakterii o potencjalnej oporności na leki. Naukowcy nie stawiają jednak teorii na temat potencjalnych skutków zdrowotnych. Mówią oni też, że różnice zanikają po około 12 miesiącach życia.

Czytaj też: Te komórki nowotworowe jedzą same siebie

Źródło: Newatlas