Reklama
aplikuj.pl

Jaja sprzed 110 mln lat były mniejsze niż przepiórcze. Co je złożyło?

Na łamach Cretaceous Research ukazał się artykuł poświęcony wyjątkowej skamieniałości skorupki jaja odkrytej po raz pierwszy w 2015 roku na terenie południowo-zachodniej Japonii.

Kamieniołom Kamitaki Egg na terenie formacji Ohyamashimo, która pochodzi sprzed ok. 110 milionów lat został przebadany w 2019 roku. Właśnie wtedy znaleziono tam ponad 1300 skamieniałości jaj. Większość z nich to pojedyncze fragmenty, ale znajdowało się tam również kilka niemal kompletnych egzemplarzy.

Większość z tych skamieniałych jaj zostało złożonych przez zwierzę zwane Himeoolithus murakamii. Są one wyjątkowo małe, o szacowanej masie wynoszącej 9,9 grama. Naukowcy przypuszczają, że jaja te nie należały do wczesnych ptaków, lecz do ich kuzynów, dinozaurów z rodzaju Tyrannosaurus i Velociraptor. Himeoolithus murakamii jest więc jednym z najmniejszych poznanych dotychczas teropodów.

Czytaj też: Zobaczcie szczątki niewielkiego, mięsożernego dinozaura

Oprócz skorupek jaj należących do Himeoolithus murakamii, w obrębie prowadzonych badań paleontologicznych rozpoznano jeszcze pięć innych skamieniałości. Wszystkie należały do niewielkich teropodów. Kohei Tanaka dodał, iż tego typu odkrycia stanowią klucz do poznania różnorodności dinozaurów we wczesnej kredzie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News