Zobaczcie szczątki niewielkiego, mięsożernego dinozaura

Argentyńscy paleontolodzy ogłosili odkrycie skamieniałych szczątków należących do nieznanego wcześniej gatunku dinozaurów. Występował on na Ziemi ok. 90 milionów lat temu.

Kończyny tego skrzydlatego dinozaura były podobne do nóg welociraptora. Naukowcy sądzą, że ich analiza może mieć kluczowe znaczenie w zrozumieniu ewolucji ptaków. Szczątki Overoraptor chimentoi pierwotnie odkryto w 2013 roku, ale w 2018 badacze natrafii na ich znacznie większe ilości.

Co ciekawe, analiza 1,5-metrowych skamieniałości sugeruje, iż wspomniany gatunek jest spokrewniony z innym, którego szczątki znaleziono na Madagaskarze, ponad 10 tysięcy kilometrów dalej. Co wiemy o Overoraptor chimentoi? Paleontolodzy zaznaczyli, że zwierzę miało długie i mocne kończyny górne, podczas gdy te dolne były podobne do innych mięsożernych dinozaurów.

Czytaj też: Czy dinozaury były kanibalami? Te szczątki dają odpowiedź

Poprzednie odkrycia dokonane na terenie Patagonii dotyczyły m.in. gatunku Unenlagia należącego do rodziny dromeozaurów. Owe osobniki były zwinne i chodziły na tylnych łapach. Naukowcy początkowo sądzili, że Overoraptor chimentoi należał do tej samej rodziny, ale z biegiem czasu zmienili zdanie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News