Reklama
aplikuj.pl

Tak brzmi supernowa. Sprawdźcie niesamowite nagranie

astronomia kosmos

Przestrzeń kosmiczna jest niezwykle cichym miejscem, ale nie oznacza to, że nie można tam spotkać żadnego dźwięku. Dzięki wysiłkom NASA możliwe jest usłyszenie… supernowej.

A przynajmniej tego, jak powinna one brzmieć. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem obserwatorium Chandra, które zbiera informacje nt. odległych galaktyk.

Czytaj też: W pobliżu Ziemi eksplodowała kiedyś supernowa. Jak wpłynęła na naszą planetę?
Czytaj też: Istnienie kosmitów? Astronomowie nie mają wątpliwości
Czytaj też: Kosmiczna rzodkiewka. Zobaczcie efekt eksperymentu na ISS

Szczególnie przydatne okazały się zdjęcia mgławicy Kraba, oddalonej o ok. 6,3 tys. lat świetlnych od Ziemi. Jest ona powiązana z supernową SN 1054, wykorzystaną do tzw. sonifikacji. Innymi słowy, naukowcy wykorzystali zaobserwowane światło rentgenowskie, któremu zostały przypisane konkretne dźwięki.

Dzięki staraniom NASA możemy usłyszeć, jak brzmi supernowa oraz gromada galaktyk

W efekcie niebieskie i białe światło jest „reprezentowane” przez instrumenty dęte, fioletowe – przez instrumenty strunowe, a różowe – przez dęte drewniane.

Czytaj też: Na Księżycu odbędzie się kosmiczny wyścig. I to już wkrótce
Czytaj też: W głębinach oceanu odkryto nowy gatunek. Wygląda jak kosmita
Czytaj też: ESA wyda 100 mln dolarów na oczyszczanie kosmosu z jednego śmiecia

Przy okazji NASA opublikowała inne przykłady „sonifikacji”. Jeden odnosi się do gromady galaktyk 1E0657-558, natomiast drugi – do wytworzenia dźwięków, które może emitować supernowa 1987A. Wszystkie trzy nagrania są dostępne powyżej i powinniście się z nimi zapoznać.