Znaczna część zwierząt, w tym ludzie, posiadają dwoje oczu. Gdyby nie poruszały się one w idealnej synchronizacji, mogłoby to prowadzić do podwójnego widzenia. Jak więc radzą sobie z tym nasze organizmy?
Okazuje się, iż mózg – aby zapobiec podwójnemu widzeniu – wykorzystuje system sprzężenia zwrotnego, którego używa do ustawiania długości mięśni kontrolujących gałki oczne. To z kolei powoduje niezwykle precyzyjne ruchy oczu.
Każde oko posiada sześć mięśni wpływających na jego ruch w różnych kierunkach. Każdy z tych mięśni musi być uruchamiany jednocześnie w obu gałkach ocznych, aby mogły poruszać się w ten sam sposób. Jest to w dużej mierze zasługa mózgu oraz układu neurologicznego, który jest świetnie zorganizowany.
Czytaj też: Zobaczcie szczegółowe, trójwymiarowe obrazy ukazujące mózgi myszy
Co ciekawa, taka zdolność nie towarzyszy nam od urodzenia. Organizm potrzebuje czasu, aby ją opanować, dlatego zazwyczaj przedstawiciele naszego gatunku dokonują tego w wieku ok. 3-4 miesięcy. Z kolei w podeszłym wieku synchronizacja między oczami może szwankować. Przez całe życie mózg stara się „naprawiać” ewentualne różnice i jest to całkowicie normalny proces. Zazwyczaj trwa mniej niż sekundę i polega na błyskawicznych ruchach gałek ocznych w różnych kierunkach. Możemy więc nawet nie zwrócić uwagi na to, iż cokolwiek się stało.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News