Kiedy geolog William King opisał nowy gatunek ludzki, Homo neanderthalensis w 1864 roku, nie był zbyt hojny dla naszych wymarłych ewolucyjnych kuzynów. Opisał ich jako brutalnych, niezbyt rozgarniętych, nie będących w stanie przekroczyć pewnej granicy. Tak więc „neandertalczyk” stał się nie tylko nowym gatunkiem, ale także pejoratywnym określeniem. Jednak od tamtej pory badania przeszły długą drogę. Jak mądrzy byli więc neandertalczycy na podstawie tego, co wiemy dzisiaj?
Okazuje się, że neandertalczycy zrobili wiele rzeczy, które kiedyś uważano za wyłączne dla współczesnej kultury ludzkiej. Przerabiali kamienie i kości na narzędzia oraz ozdoby podobne do tych, które tworzyli homo sapiens żyjący w tym samym czasie. Wymyślili klejenie przy pomocą smoły z kory brzozowej, aby przymocować drewniane uchwyty do kamieni. Tworzyli naszyjniki z orlich szponów. Neandertalczycy używali ognia do gotowania potraw, a nowe badania sugerują, że potrafili go również rozniecać.
Czytaj też: Kształt naszej czaszki pomoże określić, czy posiadamy DNA neandertalczyków
Niektóre dowody sugerują, że neandertalczycy przeprowadzali również praktyki duchowe i rytualne. Groby odkryte w miejscach takich jak La Chapelle-aux-Saints w południowo-zachodniej Francji pokazują, że ci ludzie chowali swoich zmarłych. W innym miejscu we Francji naukowcy odkryli, że 176 tysięcy lat temu neandertalczycy stworzyli w jaskini kręgi ze stalagmitów. Poza tym pochodzące sprzed 65 000 lat rysunki znalezione na terenie w Hiszpanii zostały prawdopodobnie wykonane przez neandertalczyków.
Trudno udowodnić, że neandertalczycy mieli język, ponieważ nie zostawili po sobie żadnych zapisków. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że prawdopodobnie posiadali wyrafinowane sposoby komunikacji. Co więcej, dowody genetyczne pokazały, że współcześni ludzie krzyżowali się z neandertalczykami, zanim te osobniki zniknęły około 40 000 lat temu. Wielu z nas wciąż ma od 1 do 2 procent DNA od Homo neanderthalensis.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Czemu neandertalczycy wyginęli?