Reklama

Megalodon mógł osiągać swoje rozmiary w niesamowity sposób

Według zespołu badawczego z DePaul University, który opisał swoje dokonania na łamach Historical Biology, wymarły gatunek rekina zamieszkiwał Ziemię ponad 3,6 miliona lat temu i mierzył ponad 15 metrów długości.

Naukowcy twierdzą, że megalodon osiągał swoje ogromne rozmiary dzięki adaptacjom obejmującym żywe narodziny, wczesne rozmnażanie i… uprawianie kanibalizmu jeszcze w łonie matki. Kluczowy mógł być ten ostatni czynnik, związany z tzw. wewnątrzmacicznym kanibalizmem. W jego ramach pierwszy osobnik zjadał swoje nienarodzone jeszcze rodzeństwo.

Jakich rozmiarów był megalodon?

Szereg opisanych adaptacji pozwolił gigantycznemu drapieżnikowi urosnąć do niespotykanych rozmiarów w porównaniu z innymi podobnymi gatunkami rekinów z tego samego okresu. I choć wcześniej sądzono, iż megalodon osiągał maksymalnie ok. 11 metrów długości, to nowe analizy doprowadziły do „wydłużenia” do 15 metrów.

Czytaj też: Pancerna ryba sprzed milionów lat zaburza wszystko, co wiemy o rekinach

Co ciekawe, rekiny i niektóre inne zwierzęta opierają się na żyworodności lecytotroficznej. Polega ona na tym, że zarodki rozwijają się w błonach jajowych wewnątrz organizmu matki, zachowując autonomię w czasie tego procesu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Tym samym pierwszy narodzony osobnik mógł żywić się tymi, które wciąż się rozwijały. Warto zauważyć, że rekiny zamieszkujące Ziemię po wyginięciu dinozaurów były większe niż przed uderzeniem asteroidy ok. 65,5 mln lat temu.

Czytaj też: Rekiny żyją w obrębie aktywnego wulkanu. Jak to w ogóle możliwe?