Reklama
aplikuj.pl

Jak powstają gwiazdy w małych galaktykach?

Kwestia tego, jak karłowate galaktyki są w stanie utrzymać tworzenie nowych gwiazd od dawna interesuje astronomów. Zespół badawczy prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Lund stwierdził, że może się to wiązać z faktem, iż małe galaktyki przezm miliardy lat gromadzą gaz, który następnie zapada się pod własnym ciężarem.

We wszechświecie istnieje około 2000 miliardów galaktyk, ale ich rozmiary są niezwykle zróżnicowane. O ile Droga Mleczna posiada od 200 do 400 miliardów gwiazd, tak galaktyki karłowate są pod tym względem nawet 1000 razy uboższe. Artykuł poświęcony formowaniu tych obiektów ukazał się na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Symulacje komputerowe sugerują, że powstawanie gwiazd w galaktykach karłowatych ustało w efekcie nagrzewania się i jonizacji wywołanych obecnością światła z nowonarodzonych obiektów. Chodzi o tzw. białe karły, czyli pozostałości znacznie większych gwiazd, które ograniczają proces powstawania nowych. Jednocześnie niewielkich rozmiarów galaktyki są w stanie gromadzić gaz, który w pewnym momencie doprowadzi do powstania nowych gwiazd.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News