Artykuł dostępny w Proceedings of the National Academy of Sciences dostarcza informacji nt. mechanizmu, który może przyczyniać się do powstawania ostro zakończonych formacji skalnych w tzw. kamiennych lasach.
Jednym z takich miejsc jest Kamienny Las zlokalizowany na terenie chińskiej prowincji Junnan. Za sprawą symulacji i eksperymentów autorzy badań wykazali, że płynąca woda mogła wyrzeźbić niezwykle ostre struktury. Naukowcy symulowali powstawanie tych kamiennych „drzew” uwzględniając sposób, w jaki rozpuszczanie skał powoduje przepływy. Następnie wyjaśnili, jak te przepływy oddziałują na rozpuszczanie i tym samym na kształtowanie formacji.
Prowadzone w warunkach laboratoryjnych eksperymenty opierały się na obiektach wykonanych z… cukru. Miały w ten sposób naśladować rozpuszczalne skały tworzące kras, które zostały w pewnym momencie zanurzone w zbiornikach wodnych. Co ciekawe, nie trzeba było planować wzorców przepływów, ponieważ proces rozpuszczania tworzył je, co prowadziło do rzeźbienia ostrych zakończeń. Zarówno symulacje jak i eksperymenty wykazały to samo: kamienne lasy powstają pod wodą, a potem, gdy jej poziom opada, wychodzą na światło dzienne.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News