Na łamach czasopisma Current Biology ukazał się artykuł poświęcony badaniom związanym z ewolucję ptasiego mózgu. Naukowcy dokonali tego za pomocą ogromnego zbioru danych dotyczącego objętości mózgu dinozaurów, wymarłych ptaków, takich jak Archaeopteryx oraz tych współcześnie żyjących.
Zaangażowany w badania dr Daniel Ksepka stwierdził, że u wielu rodzin ptaków pojawiły się proporcjonalnie duże mózgi, podczas gdy rozmiary ich ciał pozostawały zbliżone do tych, które występowały u ich przodków. Co ciekawe, badacze nie odnotowali wyraźnego przejścia pomiędzy wymiarami mózgów dinozaurów i wczesnych ptaków.
Niektóre ze współcześnie żyjących gatunków mają stosunkowo podobną wielkość mózgów co dinozaury, które zamieszkiwały Ziemię przed milionami lat. Zdecydowany wyjątek stanowią papugowate i krukowate. Ptaki te wykazują się szerokimi zdolnościami, m.in. do posługiwania się narzędziami czy słownictwem. Są one nawet w stanie zapamiętywać ludzkie twarze.
Czytaj też: W jaki sposób ptaki przekazują sobie informacje?
Jest to efekt wyraźnej ewolucji, która zaszła w niedalekiej przeszłości. Jednocześnie wrony wydają się w tej kwestii być poza wszelką konkurencją, a Jeroen Smaers określił je mianem „homininów ptasiego królestwa”.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News