Mnożenie faktycznego wieku psa „przez siedem”, aby zorientować się, ile miałby lat gdyby był człowiekiem można uznać za mit. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California San Diego School of Medicine powinno jednak dostarczyć skuteczniejszą metodę.
Zaproponowany wzór opiera się na zmieniających się wzorcach grup metylowych w genomach psów i ludzi – wszystko w miarę starzenia, rzecz jasna. Ponieważ oba te gatunki nie starzeją się w tym samym tempie przez cały okres ich życia, mnożenie o tę samą wartość mija się z celem.
W celu lepszego poznania problemu, autorzy badań zaprosili do współpracy ekspertów w dziedzinie genetyki psów. Analizami objęto próbki krwi pobrane od 105 labradorów. W ten sposób powstał wykres, który można wykorzystać do dopasowania wieku psa do odpowiadającego mu wieku człowieka.
Zwłaszcza gdy czworonogi są młode, szybko starzeją się w porównaniu z ludźmi. Pies mający rok byłby 30-letnim człowiekiem. Z kolei czteroletni pies jest podobny do 52-letniego człowieka. Kiedy nasz pupil osiąga wiek siedmiu lat, proces starzenia zaczyna u niego zwalniać. Jednym z ograniczeń nowego zegara jest to, że został on opracowany na podstawie obserwacji jednej rasy psów. Te mogą się bowiem różnić między sobą tempem starzenia.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News