Reklama
aplikuj.pl

Jak przeliczyć lata psa na wiek człowieka?

Mnożenie faktycznego wieku psa „przez siedem”, aby zorientować się, ile miałby lat gdyby był człowiekiem można uznać za mit. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California San Diego School of Medicine powinno jednak dostarczyć skuteczniejszą metodę.

Zaproponowany wzór opiera się na zmieniających się wzorcach grup metylowych w genomach psów i ludzi – wszystko w miarę starzenia, rzecz jasna. Ponieważ oba te gatunki nie starzeją się w tym samym tempie przez cały okres ich życia, mnożenie o tę samą wartość mija się z celem.

W celu lepszego poznania problemu, autorzy badań zaprosili do współpracy ekspertów w dziedzinie genetyki psów. Analizami objęto próbki krwi pobrane od 105 labradorów. W ten sposób powstał wykres, który można wykorzystać do dopasowania wieku psa do odpowiadającego mu wieku człowieka.

Zwłaszcza gdy czworonogi są młode, szybko starzeją się w porównaniu z ludźmi. Pies mający rok byłby 30-letnim człowiekiem. Z kolei czteroletni pies jest podobny do 52-letniego człowieka. Kiedy nasz pupil osiąga wiek siedmiu lat, proces starzenia zaczyna u niego zwalniać. Jednym z ograniczeń nowego zegara jest to, że został on opracowany na podstawie obserwacji jednej rasy psów. Te mogą się bowiem różnić między sobą tempem starzenia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News