Reklama
aplikuj.pl

Jak wybrać najlepszy program do kontroli rodzicielskiej i chronić dziecko w Internecie

Najlepsza aplikacja do kontroli rodzicielskiej powinna być funkcjonalna, a jednocześnie intuicyjna i prosta w obsłudze. Jak wybrać odpowiednią?

Z artykułu dowiesz się:

  • jak można chronić dziecko w internecie,
  • na jakie funkcje kontroli rodzicielskiej zwrócić uwagę,
  • jakie są najlepsze programy do kontroli rodzicielskiej,
  • jak zainstalować kontrolę rodzicielską na komputerze z systemem Windows,
  • jaka aplikacja będzie najlepsza na smartfony z Android i iPhone,
  • o czym warto pamiętać w kontekście kontroli rodzicielskiej na telefon?

Internet pozwala dzieciom rozwijać pasje, zainteresowania, a także zdobywać wiedzę. Niemniej jednak stanowi również źródło wielu zagrożeń, dlatego rodzice powinni mieć pod kontrolą to, jakie dokładnie treści przeglądają ich pociechy. Jest to bardzo istotne zarówno w kontekście najmłodszych, jak i nawet nastolatków. Efektywna kontrola rodzicielska pozwala uniknąć wielu problemów i lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć telefon dziecka?

Jakie działania możemy podjąć, by chronić dzieci w Internecie?

Większość rodziców zastanawia się dziś, jak kontrolować swoje dziecko w sieci, jednak nie zadaje sobie już pytania, czy w ogóle warto to robić. My, dorośli, doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wiele zagrożeń czyha na nas samych, a co dopiero na nasze pociechy. Co możemy zrobić, aby zwiększyć ich poziom bezpieczeństwa? 

Przede wszystkim należy postawić na ciągłą edukację i uświadamianie najmłodszych. Większość z nich traktuje internet w kategoriach szansy, jednak nie zdają oni sobie sprawy, że korzystanie z niego może wiązać się również z pewnymi zagrożeniami. Wyjaśnijmy więc dzieciom:

  • jak bezpiecznie korzystać z internetu,
  • jakich stron nie odwiedzać,
  • jakich danych nigdy nie udostępniać,
  • jak korzystać z portali społecznościowych, aby nie udostępniać zbyt wielu informacji o sobie,
  • jak w bezpieczny sposób dokonywać płatności.

Kolejnym krokiem jest kontrola rodzicielska z lokalizacją telefonu bądź wybór odpowiedniego programu na komputer stacjonarny czy laptop. Obecnie mamy do wyboru wiele rozwiązań – niektóre z nich są płatne, inne całkowicie darmowe.

Kontrola rodzicielska – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Topowe programy do kontroli rodzicielskiej 2022 – porównanie zalet i funkcji

Jaki program do ochrony rodzicielskiej wybrać, aby spełniał on nasze oczekiwania? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jego podstawowe funkcje. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie dziecka przed treściami, do których nie powinno mieć dostępu, jest po prostu blokowanie wejścia na konkretne strony. Program powinien być więc wyposażony w odpowiednie filtry. Jednocześnie dobrze, aby blokował on pobieranie niektórych plików, zwłaszcza tych, które mogą zawierać wirusy. Niektóre programy umożliwiają automatyczne wyłączanie komputera o wybranej porze, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących na przykład na nocne zmiany. Inną funkcją jest udostępnianie raportów o aktywności dziecka w internecie. Decydując się na wybór zdalnej kontroli telefonu dziecka, zwróćmy uwagę, aby program umożliwiał lokalizowanie, czyli był wyposażony w GPS. Powinien on blokować możliwość wysyłania wiadomości na płatne numery czy pobierania plików, mogących stanowić zagrożenie dla samego aparatu telefonicznego, a więc zawirusowanych.

Wybierając konkretny program do kontroli rodzicielskiej, skupiamy się głównie na naszych potrzebach oraz funkcjach, w jakie wyposażona jest aplikacja. Programy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę wraz z ich charakterystyką, przedstawia poniższa tabela:

Program Charakterystyka
Norton Family Protection-umożliwia stworzenie osobnego konta dla każdego dziecka, -blokuje możliwość udostępniania danych poufnych, -daje możliwość kontrolowania dziecka podczas lekcji zdalnych, -blokuje witryny z treściami dla dorosłych
Kaspersky Safe Kids-blokuje witryny z treściami dla dorosłych, -umożliwia zablokowanie dostępu do wszystkich aplikacji, za wyjątkiem telefonu, -umożliwia blokowanie wybranych aplikacji w konkretnym przedziale czasowym, -dziecku stosunkowo trudno ją usunąć samodzielnie
Chroń Dzieci w Sieci– weryfikuje uruchamiane przez dzieci aplikacje, -filtruje strony pod kątem nieodpowiednich treści, -umożliwia sprawdzenie, jak dużo czasu dziecko spędza w sieci
Kid Logger– umożliwia monitorowanie aktywności dziecka w sieci, -rejestruje godziny, w jakich dziecko korzysta z internetu, – rejestruje uruchamiane dźwięki oraz pisane przez dziecko treści.

Kontrola rodzicielska na komputerze z systemem Windows

Na komputerach z systemem Windows możemy w prosty sposób zainstalować kontrolę rodzicielską. Warto mieć na uwadze, że jest ona bezpłatna, a jednocześnie stosunkowo efektywna. W pierwszej kolejności należy zalogować się do konta Microsoft. W kolejnych krokach:

  • uruchamiamy Ustawienia -> Konta -> Rodzina i inni użytkownicy,
  • tworzymy konto dziecka,
  • przechodzimy do strony account.microsoft.com/family aby ustawić szczegóły kontroli rodzicielskiej.

Jakie funkcje posiada kontrola rodzicielska Windows? Przede wszystkim umożliwia filtrowanie treści, jakie będą dostępne dla dziecka. Możemy również ustalić limity czasowe, określając łączną liczbę godzin dla danego urządzenia. Jednocześnie kontrola rodzicielska umożliwia ustawienie limitu wydatkowania środków na gry komputerowe.

Kontrola rodzicielska na smartfony Android i iPhone

Jaka aplikacja jest najlepsza do kontroli rodzicielskiej? To pytanie powinni zadać sobie wszyscy rodzice, którym zależy na tym, aby ich pociechy były bezpieczne w sieci, ale również korzystając z telefonu komórkowego. Większość z nas zainteresowana jest kontrolą rodzicielską na telefon za darmo – w takim przypadku możemy skorzystać z aplikacji Google Family Link. Umożliwia ona śledzenie lokalizacji dziecka, a jednocześnie pozwala sprawdzić, w jaki sposób korzysta ono z telefonu. Osoby, które nie chcą pobierać aplikacji, mogą odpowiednio skonfigurować telefon, jaki przekażą swojemu dziecku. Jest to możliwe w przypadku zdecydowanej większości modeli aparatów marki Apple, dzięki opcji „Ograniczaj treść i prywatność”. Tymczasem w przypadku systemu Android, w ustawieniach wybieramy „profil z ograniczonym dostępem”. Istnieją oczywiście dedykowane aplikacje do kontroli rodzicielskiej, jednak większość z nich jest płatna. Umożliwiają one między innymi monitorowanie portali społecznościowych, co jest istotne zwłaszcza w przypadku nastolatków.

Kontrola rodzicielska na telefon – podsumowanie

Kontrola rodzicielska na telefon za darmo to rozwiązanie, po które może sięgnąć każdy z nas. Wystarczy tylko odpowiednio skonfigurować aparat, z którego będzie korzystać dziecko. Warto także posiłkować się darmową aplikacją Google – choć nie jest to najlepsza aplikacja do kontroli rodzicielskiej, to jednak daje pewne poczucie bezpieczeństwa. Alternatywnym rozwiązaniem są już wyłącznie programy płatne. 

Nie zastanawiajmy się, czy trzeba chronić dziecko w sieci – bez względu na wiek, czyha na nie wiele zagrożeń, z których najczęściej nie zdają sobie sprawy. Jednocześnie musimy pamiętać, że sama kontrola to za mało – ważnym elementem jest także edukacja na odpowiednim poziomie. Ponadto musimy zaplanować, co zrobimy z informacjami pozyskanymi na drodze kontroli rodzicielskiej? Bez efektywnej rozmowy oraz pouczenia dziecka, wciąż będzie ono narażone na liczne niebezpieczeństwa.

FAQ:

Jakie są najpopularniejsze funkcje aplikacji do kontroli rodzicielskiej?

Najpopularniejsze funkcje to filtrowanie treści, blokowanie pobierania plików oraz możliwość ustalenia limitów czasowych dla danego urządzenia.

Czy istnieją bezpłatne aplikacje do kontroli telefonu?

Bezpłatną aplikacją jest Google Family Link, którą można pobrać zarówno na iPhone, jak i na telefon z systemem Android.

Na co zwrócić uwagę, wybierając program do kontroli rodzicielskiej?

Wybierając program do kontroli rodzicielskiej, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego funk