Reklama
aplikuj.pl

Jak zmieniła się rola drzew genealogicznych na przestrzeni lat?

Przed rewolucją francuską drzewa genealogiczne były zarezerwowane dla wyższych klas feudalnych. Wykorzystywano je do umacniania swojego statusu społecznego. Gdy feudalizm upadł, a drzewa genealogiczne straciły dawne role, zyskały nowe funkcje – modeli naukowych.

„Drzewa” są szczególnie istotne w biologii, genetyce i lingwistyce. Są one często wykorzystywane w symulacji danych i modelowaniu komputerowym, pisaniu akademickim i niespecjalistycznym, wystawach muzealnych czy nauczaniu.

Petter Hellström zbadał wczesną historię drzew genealogicznych. Praca koncentruje się na francuskim systemie z około 1800 roku, czyli krótko po tym, jak rewolucja francuska zniosła monarchię, arystokrację i cały system feudalny. Teza opiera się na badaniach historycznych pokazujących, że genealogia i drzewa genealogiczne w przedrewolucyjnej Francji były wykorzystywane przez arystokrację w celu ochrony statusu społecznego oraz roszczeniu praw do gruntów. Jednak w 1790 r. wszystkie przywileje związane z dziedziczeniem zostały zniesione.

Czytaj też: Skamielina sprzed 10 mln lat ujawnia informacje dotyczące ewolucji człowieka

Badanie Hellströma pokazuje, że drzewa genealogiczne były używane w klasyfikacji naukowej co najmniej pół wieku przed przyjęciem przez Darwina modelu drzewa genealogicznego w jego przełomowej książce opublikowanej po raz pierwszy w 1859 roku. Nie było więc związku między wykorzystaniem drzewa genealogicznego jako modelu naukowego a porządkiem natury jako produktu procesów ewolucyjnych na przestrzeni lat, przynajmniej nie w pierwszej połowie XIX wieku.

Innym ważnym wynikiem badań jest to, że wczesne wykorzystanie drzew genealogicznych nie ograniczało się do nauk przyrodniczych i językowych. Drzewa genealogiczne były wykorzystywane w różnych dziedzinach wiedzy, w których nie są już używane, takich jak teoria muzyki, medycyna czy ekonomia.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: W jaki sposób powinniśmy rozpatrywać ewolucję ludzi?