Reklama
aplikuj.pl

Japonia żegna się z myśliwcami F-4 Phantom II

F-4 Phantom II, myśliwce japońskie, Phantom II, myśliwce

Ponad 50-letnie myśliwce F-4 Phantom II powoli, ale zdecydowanie wycofują się z arsenału Japońskich Sił Powietrznych, czego przejaw ujrzeliśmy niedawno.

9 marca sześć myśliwców zwiadowczych RF-4 Phantom II wzniosło się w przestworza po raz ostatni, będąc częścią dosyć specjalnej floty, która raz na zawsze zostanie wycofana jeszcze do końca tego roku. Były to myśliwce rozpoznawcze wchodzące w skład eskadry Hikotai 501 z siedzibą w bazie lotniczej Hyakuri na północ od Tokio.

Za te myśliwce odpowiada firma McDonnell Douglas, która opracowała je pod koniec lat 50. F-4 Phantom II były w skrócie wielozadaniowymi myśliwcami z dwoma silnikami, które zostały zaprojektowane do obsługi zarówno lotów powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia. Służyły z kolei w lotnictwie USA, Marynarce Wojennej USA, Marines i aż 11 Siłach Powietrznych innych krajów.

Pod wieloma względami F-4 Phantom II był prekursorem F-35 Joint Strike Fighter, a teraz korzystają z nich (jeszcze) trzy kraje – Turcja, Korea Południowa i oczywiście Japonia.

Przed laty kraj ten zakupił ponad 150 myśliwców F-4EJ wśród których 12 zostało dostarczonych z USA, a 138 zostało skonstruowanych na licencji w Japonii z sufiksem „J”. Wymieniona wersja RF-4EJ była z kolei nieuzbrojoną wersją F-4EJ przeznaczoną do latania na misjach rozpoznawczych lądowych sił wroga.

Wiemy też, że Japonia opracowuje obecnie wraz z amerykańskimi firmami wojskowymi myśliwiec F3. Wprawdzie ta nazwa jest nieoficjalna, ale sam myśliwiec ma wejść do służby w połowie lat 30. XX wieku.