Reklama
aplikuj.pl

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Bill Gates ma dobre wieści

Świat jest w ostatnim czasie podzielony na temat tego, jaką rolę pełni Bill Gates w walce z trwającą pandemią. Założyciel Microsoftu wlał jednak trochę optymizmu w kontekście jej zakończenia.

Na osobistym blogu miliardera ukazał się esej poświęcony początkom pandemii, jej obecnemu przebiegowi oraz temu, jak zakończy się cały kryzys. Gates pojawił się również w programie The Late Show With Stephen Colbert, gdzie poruszył te same kwestie. Podobnie jak w swoim wpisie, tak i u Colberta, dobroczyńca starał się doszukiwać pozytywów w całym kryzysie.

Gates sądzi, że obecnie są dwie drogi na zwalczenie pandemii – opracowanie leku, którego skuteczność wyniesie co najmniej 95% lub stworzenie bezpiecznej szczepionki. W tym drugim przypadku konieczne będą testy, których wyniki powinniśmy poznać tego lata. Potem trzeba jeszcze zaplanować proces produkcji i dystrybucji takich środków.

Czytaj też: Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem może być szczególnie niebezpieczny

Zdaniem Gatesa naukowcy powinni wybrać jedną lub dwie szczególnie obiecujące szczepionki, a następnie skupić się na ich rozwoju. Możliwe masowe szczepienia powinny być w zasięgu ręki w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Jednocześnie rozmówca dodał, iż ramy czasowe mogą się zmienić – skrócić do 9 miesięcy lub wydłużyć do nawet 2 lat. W kwestii „powrotu do normalności” Gates uważa, że powinien rozpocząć się już wkrótce, choć świat z pewnością jeszcze przez długi czas nie będzie wyglądał jak przed pandemią.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News