Reklama
aplikuj.pl

Twórca szczepionki na koronawirusa wie, kiedy skończy się pandemia

Co wiemy o pandemii koronawirusa

Ugur Shahin, szef firmy BioNTech, która – wraz z Pfizer – opracowała jedną z przełomowych szczepionek na koronawirusa, powiedział, kiedy obecna pandemia dobiegnie ku końcowi.

Jego zdaniem opanowanie sytuacji epidemicznej będzie możliwe do końca lata przyszłego roku. Kluczowa dla tego procesu ma być jednak dobrze zorganizowana i bezproblemowa dystrybucja szczepionki chroniącej przed COVID-19.

Czytaj też: Psy wykrywające koronawirusa już wkrótce mogą wkroczyć do działania
Czytaj też: Pieniądze za szczepienie na koronawirusa? Oto opinia ekspertów
Czytaj też: Poznaliśmy skuteczność chińskiej szczepionki na koronawirusa

Shahin sądzi, że szczepienia mogą znacząco poprawić sytuację już w kwietniu 2021 roku. Naukowiec ma nadzieję, iż środek zostanie jak najszybciej rozprowadzony, co powinno zmniejszyć liczbę hospitalizacji.

Kiedy skończy się pandemia? Zdaniem Ugura Shahina, pod koniec lata przyszłego roku

Dodał jednak, że do pojawienia się zauważalnych efektów szczepień konieczne będzie podanie środka co najmniej 30% społeczeństwa. Co ciekawe, wcześniej Shahin był mnie optymistyczny – twierdził, że do zwalczenia pandemii będziemy musieli poczekać do początku następnej zimy.

Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa a alkohol. Czy konieczna jest abstynencja?
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa dała dodatnie wyniki testu na HIV. Jak to możliwe?
Czytaj też: Kto nie powinien szczepić się na koronawirusa? Lekarze mówią o 3 grupach

Przedstawiciele firm Pfizer i BioNTech są przekonani, że mogą dostarczyć 1,3 miliarda dawek swojej szczepionki na przestrzeni całego 2021 roku. Poza tym, swoje aspiracje zgłaszają również inni producenci, m.in. Moderna oraz AstraZeneca. Szczepionki opracowali także Chińczycy i Rosjanie.