Reklama
aplikuj.pl

Kto nie powinien szczepić się na koronawirusa? Lekarze mówią o 3 grupach

Kolejne szczepionki na koronawirusa wchodzą do użytku – i to nie tylko w awaryjnych sytuacjach. Wielka Brytania prowadzi już masowe szczepienia, które obejmują teraz seniorów i pracowników służby zdrowia.

W międzyczasie pojawiają się doniesienia o niespodziewanych skutkach ubocznych występujących po przyjęciu szczepionki. W świetle tych wydarzeń komitet ds. szczepień, zwany JCVI, postanowił ostrzec członków trzech grup przed stosowaniem szczepionek na koronawirusa.

Czytaj też: Psy wykrywające koronawirusa już wkrótce mogą wkroczyć do działania
Czytaj też: Pieniądze za szczepienie na koronawirusa? Oto opinia ekspertów
Czytaj też: Uniwersalna szczepionka na grypę? Pojawił się nowy plan

Pierwsza grupa obejmuje dzieci do 16. roku życia. Wynika to z faktu, że w badaniach klinicznych środka od firmy Pfizer nie wzięły udziału osoby młodsze niż 16 lat. I choć przedsiębiorstwo ma w planach takie testy, to jak na razie nie zaleca się stosowania szczepionki u dzieci i młodzieży. Wyjątek mogą stanowić jedynie osoby szczególnie zagrożone COVID-19.

Brytyjski JVI wyznaczył, kto nie powinien szczepić się na koronawirusa

Ostrzeżenie dotyczy również kobiet w ciąży, ponieważ nie jest jasne, jak na szczepionkę zareaguje sama kobieta, jak i jej dziecko. Tym samym JCVI odradza szczepienie ciężarnym oraz osobom, które planują ciążę w ciągu trzech kolejnych miesięcy.

Czytaj też: Pandemia grypy? Za rok będziemy mieli problem
Czytaj też: Nietypowa szczepionka na grypę. Nie uwierzycie, jak powstała
Czytaj też: U naszych sąsiadów szaleje ptasia grypa. Hodowcy muszą wybijać zwierzęta

Ostatnią z grup objętych komunikatem komitetu są osoby, które doświadczyły w przeszłości reakcji alergicznych. Stanowi to pokłosie dwóch przypadków z Wielkiej Brytanii, gdzie u przyjmujących wystąpiły objawy przypominające anafilaksję.