Reklama
aplikuj.pl

Kolebka życia na Ziemi? Wykryto niezwykle stare sygnatury chemiczne

ziemia

Na terenie australijskiej formacji Dresser znaleziono dowody na istnienie najstarszych ziemskich form życia. Naukowcy badający próbki pochodzące sprzed 3,5 mld lat twierdzą, że znaleźli w nich sygnatury chemiczne stanowiące budulce życia.

W artykule dostępnym na łamach Nature Communications, autorzy odkrycia opisują znalezienie cząsteczek i gazów wykrytych w próbkach skał sprzed ok. 3,5 mld lat. Tzw. baryty mogą zawierać wskazówki dotyczące powstawania podstawowych form życia na naszej planecie.

Czytaj też: Życie pozaziemskie a obecność metanu. Jaka jest zależność?
Czytaj też: Ziemskie pole magnetyczne odwróciło się 42 tys. lat temu. Jakie były konsekwencje?
Czytaj też: Życie pozaziemskie niedaleko pobliskiej gwiazdy? Oto, co wiemy

Zrozumienie, co stanowiło kolebkę życia na Ziemi jest niezwykle trudne, m.in. ze względu na fakt, iż mikroby nie pozostawiają po sobie skamieniałości. Nie ma więc po nich bezpośrednich pozostałości, dlatego naukowcy muszą poszukiwać związków organicznych, które stanowić dla nich pożywienie bądź jego pozostałości.

Kolebka życia na Ziemi mogła znajdować się na terenie dzisiejszej Australii

Odkrycie dokonane na terenie Australii powinno umożliwić lepsze zrozumienie tego, jak życie na Ziemi stawiało „pierwsze kroki”. Przy okazji dostarczyłoby to informacji na temat potencjalnych pozaziemskich form życia, które być może występują obecnie lub występowały w przeszłości na Marsie.