Reklama
aplikuj.pl

Ten nietypowy objaw może sugerować zakażenie koronawirusem

pandemia

Pandemia koronawirusa nadal pochłania życia tysięcy osób dziennie, a sezon grypowy zdaje się napędzać kolejne zakażenia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na temat SARS-CoV-2 wiemy coraz więcej.

Dotyczy to również rozpoznawania objawów sugerujących chorowanie na COVID-19. Jednym z nich jest ból oczu występujący we wczesnej fazie infekcji koronawirusowej. Ustalenia w tej sprawie znalazły się w BMJ Open Opthalmology.

Czytaj też: Twórca szczepionki na koronawirusa wie, kiedy skończy się pandemia
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa a alkohol. Czy konieczna jest abstynencja?
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa dała dodatnie wyniki testu na HIV. Jak to możliwe?

Lekarze zwrócili uwagę nie tylko na ból gałek ocznych, lecz również na wrażliwość chorych na światło oraz dokuczające swędzenie oczu. Tego typu objawom mogą oczywiście towarzyszyć te bardziej charakterystyczny, takie jak gorączka, kaszel czy utrata węchu i smaku.

Koronawirus może objawiać się na różne sposoby, a ból oczu dotyka mniej niż 1/5 zakażonych

Szacuje się, że problemy z oczami dotykają średnio 18% zakażonych koronawirusem. Innym z niedawno zaobserwowanych objawów potencjalnej infekcji jest „dziwne uczucie” w nosie. Może ono poprzedzać utratę węchu i smaku, co z kolei jest niemal pewnym wyznacznikiem COVID-19.

Czytaj też: Kto nie powinien szczepić się na koronawirusa? Lekarze mówią o 3 grupach
Czytaj też: Powikłania po przyjęciu szczepionki na koronawirusa? 4 osoby doznały paraliżu twarzy
Czytaj też: Psy wykrywające koronawirusa już wkrótce mogą wkroczyć do działania

Naukowcy szacują, że ból gałek ocznych utrzymuje się zazwyczaj przez jeden do dwóch tygodni, co z resztą mogę potwierdzić. W moim przypadku takie dolegliwości trwały około trzech dni i ustąpiły mniej więcej tydzień po zakażeniu SARS-CoV-2.