WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak bardzo korzystanie z komputera i smartfona może niszczyć skórę?

Ekrany smartfonów i komputerów towarzyszą nam w zasadzie codziennie i to często przez wiele godzin. Nowe badanie wykazało, że 60% ludzi spędza obecnie ponad sześć godzin dziennie przed urządzeniami, które emitują tzw. niebieskie światło.

Naukowcy alarmują, iż pięć dni ekspozycji na niebieskie światło przez co najmniej sześć godzin dziennie może mieć taki sam wpływ na skórę, jak 25 minut spędzonych na słońcu bez stosowania odpowiedniego kremu. Jednym ze znanych skutków nadmiernego korzystania z wymienionych urządzeń są przebarwienia oraz przedwczesne starzenie się skóry. Niestety, nie udało się jeszcze poznać wszystkich negatywnych efektów.

Warto podkreślić, że niebieskie światło może przenikać przez skórę znacznie głębiej niż światło UV pochodzącce ze Słońca. Co gorsza, może ono zaburzać również funkcjonowanie naszego zegara biologicznego i negatywnie oddziaływać na wzrok.

Czytaj też: Urządzenia również potrzebują snu, aby lepiej funkcjonować

30 godzin ekspozycji na niebieskie światło w tygodniu może zwiększyć ilość uszkodzonych komórek skóry o 40 procent. To z kolei często prowadzi do powstawania tzw. wolnych rodników. Poza tym, światło emitowane przez komputery i smartfony hamuje wytwarzanie melatoniny, zwiększa poziom hormonów stresu, a także pobudza nerwy, co z kolei zaburza sen i rytm dobowy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News