Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, dlaczego krokodyle nie zmieniły się przez 200 milionów lat

ewolucja

Max Stockdale z Uniwersytetu w Bristolu wyjaśnił, dlaczego krokodyle żyjące 200 milionów lat temu, w erze dinozaurów, niewiele różniły się od tych, które możemy zobaczyć dzisiaj.

Aby dokładniej zbadać ewolucję współczesnych krokodyli, naukowcy wykorzystali rozbudowany model matematyczny. Odkryli, że owe zwierzęta, które obecnie dzielą się na 25 różnych gatunków, ewoluowały w myśl koncepcji w ewolucji biologicznej, którą określa się mianem punktualizmu.

Czytaj też: Jak przebiega ewolucja człowieka? Oto 3 udokumentowane kwestie
Czytaj też: Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika
Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody

Wygląda na to, że wolniej ewoluujące gatunki, a więc te, które przetrwały do dziś, przetrwały wszelkie kryzysy, m.in. na skutek zmian klimatu czy uderzeń asteroid. Z kolei te, które zmieniały się szybciej, nie miały tyle szczęścia (bądź umiejętności).

Współczesne krokodyle niemal nie zmieniły się od 200 milionów lat

Współcześnie żyjące krokodyle są bowiem niezwykle wytrzymałe i mogą przez dłuższy czas przetrwać bez pożywienia. Zdaniem naukowców, wspomniany punktualizm dotyczy w większym stopniu organizmów zagrożonych np. masowym wymieraniem. To właśnie tego typu zagrożenia spowodowały szybkie, znaczące zmiany u krokodyli sprzed milionów lat – później jednak owe zwierzęta nie zmieniły się prawie wcale.