Reklama
aplikuj.pl

Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika

paleontologia

Skamieniała czaszka licząca ok. 68 milionów lat mogła należeć do ptaka łączącego w sobie kilka niesamowitych cech. Był on wielkości kruka, żył na północno-zachodnim Madagaskarze i zamieszkiwał Ziemię, kiedy wciąż chodziły po niej dinozaury.

Czaszka, pierwotnie znaleziona w 2010 roku, została zeskanowana z użyciem tomografii komputerowej. Wtedy też okazało się, że mają ok. 8,5 cm długości pozostałość zawierała dziób, którego nie zaobserwowano u innych zwierząt żyjących w okresie mezozoiku.

Czytaj też: Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia
Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę

O ile w przypadku większości współcześnie żyjących ptaków szkielet występujący pod dziobem składa się zazwyczaj z jednej kości, tak w przypadku zwierzęcia sprzed 68 mln lat było zupełnie inaczej.

Falcatakely forsterae częściowo wygląda jak hybryda ptaka z dinozaurem

Przedstawiciel gatunku określonego mianem Falcatakely forsterae wydawał się nie „podporządkowywać” do tej zasady. Podobnie jak słynny Archaeopteryx, w większym stopniu przypominał budowę dinozaurów – kość znajdowała się więc pod dziobem i towarzyszyła jej dużych rozmiarów górna szczęka.

Czytaj też: Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji
Czytaj też: 12-latek odkrył szkielet dinozaura. To niezwykle rzadki okaz
Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem

Paleontolodzy porównują tego typu biologiczną konstrukcję do rozwiązań ewolucyjnych występujących o welocirapotorów. Jednocześnie przypomina ona dzioby niektórych współcześnie żyjących ptaków, np. tukanów. Sęk w tym, że Falcatakely forsterae taki dziób pojawił się dziesiątki milionów lat wcześniej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News