Reklama

Kto stworzył radio? Odpowiedź może nie być oczywista

7 maja został ogłoszony Dniem Radia, obchodzonym w całym Związku Radzieckim i do dziś świętowanym w Rosji. Był on efektem dokonań Aleksandra Popowa, który w 1895 roku zaprezentował pomysł stworzenia prostego urządzenia wykorzystującego fale radiowe do komunikacji.

Po pewnym czasie Popow stworzył pierwsze radio zdolne do działania w oparciu o alfabet Morse’a. Urządzenie powstało na podstawie prac Edouarda Branly’ego, który opisał taki obwód w 1890 roku oraz Olivera Lodge’a, który udoskonalił go w 1893 roku. Po każdym użyciu trzeba było potrząsnąć tzw. kohererem, aby rozproszyć opiłki metalu wywołujące obniżenie przewodnictwa.

24 marca 1896 roku Popow przesłał sygnał kodowany alfabetem Morse’a na dystansie 243 metrów. Komunikat składał się z imienia i nazwiska: Heinrich Hertz. Konstrukcja zaprojektowana przez autora pomysłu pozostawała w użytku do 1907 roku. Pretendentem do miana „twórcy pierwszego radia” jest oczywiście Guglielmo Marconi, który… był przezorniejszy od Rosjanina. Włoch opatentował bowiem swój wynalazek. W przeciwieństwie do Popowa i Nikoli Tesli, który przegrał proces patentowy z Marconim, choć losy odmieniły się wiele lat później, w 1943 roku.

Czytaj też: Elon Musk – czyli Nikola Tesla XXI wieku

Rosyjski uczony nie próbował skomercjalizować swojego pomysłu, lecz rozpoczął działania w innych dziedzinach. Prowadził m.in. badania poświęcone promieniowaniu rentgenowskiemu oraz stworzył wykrywacz piorunów rejestrujący fale z wyładowań elektrostatycznych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News