Lampy emitujące światło ultrafioletowe, które są wykorzystywane do neutralizacji wirusów i bakterii mogą powodować u ludzi uszkodzenia wzroku.
Lekarze mieli do czynienia z co najmniej kilkoma sytuacjami, w których ludzie doświadczyli zapalenia rogówki związanego z ekspozycją na promieniowanie UV pochodzące z lamp wprowadzonych do użytku w trakcie pandemii.
Czytaj też: Skuteczność tej szczepionki na koronawirusa jest zmienna. Od czego zależy?
Czytaj też: Norki zakażone koronawirusem wychodzą z grobów
Czytaj też: Dlaczego koronawirus jest szczególnie groźny przy cukrzycy i chorobach serca?
Ustalenia w tej sprawie, opisane na łamach Ocular Immunology and Inflammation, dotyczą siedmiu pacjentów, u których pojawiły się problemy ze wzrokiem. Oprócz podrażnienia i zaczerwienienia oczu, u niektórych osób wystąpiły również łagodne objawy. Inni z kolei doświadczyli bolesnego pieczenia i nadwrażliwości na światło.
Lampy UV są skuteczne w neutralizacji koronawirusa, ale mogą uszkadzać wzrok
W trzech przypadkach lampy UV były używane w domu, natomiast w trzech kolejnych kontakt miał miejsce w pracy. Siódma z poszkodowanych osób doświadczyła z kolei problemów po wizycie w gabinecie dentystycznym.
Czytaj też: Najpowszechniejsza mutacja koronawirusa pochodzi z Chin. Oto dowody
Czytaj też: Czy czeka nas trzecia fala pandemii koronawirusa?
Czytaj też: Ekspert przekonuje, że szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna
Na szczęście objawy były krótkotrwałe, szczególnie po tym, jak poszkodowani zostali poddani leczeniu. W tym celu użyto połączenia kropli nawilżających do oczu, antybiotyków i sterydów. Symptomy zniknęły wtedy w ciągu 2-3 dni, choć samo zjawisko jest niepokojące. W kwietniu tego roku, lekarze z Hongkongu opisali trzy podobne przypadki dotyczące jednego z gospodarstw domowych.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News