WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Lodowe planety mogą posiadać obszary możliwe do zamieszkania

Szukając planet, które mogłyby stanowić środowiska do życia, astronomowie zwykle koncentrują się na tych, które są bardzo podobne do Ziemi. W nowych badaniach wykorzystano symulacje, aby wykazać, że nawet planety podobne do Ziemi całkowicie pokryte lodem mogą zawierać obszary wystarczająco ciepłe dla organizmów żywych. 

Jednym z kluczowych aspektów żywotności Ziemi jest jej lokalizacja. Nasza planeta krąży wokół Słońca w odpowiedniej odległości, gdzie temperatury powierzchni nie są zbyt wysokie a jednocześnie niezbyt niskie. Ale odległość nie jest jedynym czynnikiem – poprzednie badania sugerowały, że planety w naszej strefie mogą zamarznąć, jeśli ich orbity są zbyt eliptyczne, zbyt pochylone na swojej osi lub zachodzą na nich nieznane procesy atmosferyczne i geologiczne. W takich przypadkach oceany zamarzałyby aż do równika, tworząc efekt „śnieżki”.

Czytaj też: Życie pozaziemskie może przypominać organizmy występujące pod tym wulkanem

Badacze sądzą jednak, że ten etap odgrywał ważną rolę w przypadku Ziemi. Przeprowadzili symulacje, aby sprawdzić, czy tego typu planety mogą nadawać się do zamieszkania. Modyfikowali zmienne, takie jak orbity planet, obecność gazów w atmosferze, ilość światła słonecznego czy ułożenie kontynentów. Okazało się, że w niektórych warunkach owe „śnieżki” mogą nadawać się do zamieszkania. W samym środku kontynentów, z dala od zamarzniętych mórz, temperatury lądów mogą osiągnąć nawet 10 stopni Celsjusza.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Organizmy pozaziemskie mogą myśleć nie jak ludzie