Reklama
aplikuj.pl

Ludzie wpływali na naszą planetę znacznie wcześniej niż sądzono

Nie ma wątpliwości co do tego, że nasz gatunek, eksploatując Ziemię, w dużym stopniu na nią wpływa. Zmiany klimatu są w znacznej mierze wynikiem działalności homo sapiens. Niektórzy badacze uważają, że zmiany te są tak duże, że można je przypisać do „wieku ludzi” w historii Ziemi, nazywając tę epokę antropocenem. Jej początek miałby przypadać na połowę XX wieku – był to czas, w którym wzrosły wskaźniki dotyczące radioaktywnego pyłu z testów bomb nuklearnych. Część naukowców sądzi jednak, iż ludzie wpływali na Ziemię już znacznie wcześniej.

Antropocen mógł się zacząć w różnych momentach w poszczególnych częściach świata. Na przykład pierwsze przypadki rolnictwa pojawiły się w różnych miejscach w różnym czasie i spowodowały ogromny wpływ na środowisko za sprawą oczyszczania gruntów, utraty siedlisk, erozji gleb czy emisji dwutlenku węgla, na zawsze zmieniając globalny klimat. Aby zażegnać problem dotyczący przyporządkowania antropocenu ponad 250 archeologów z całego świata ustaliło, jak starożytni ludzie korzystali z zasobów naszej planety w 146 regionach obejmujących wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Dane dotyczyły okresu sprzed 10 000 lat aż do 1850 roku.

Czytaj też: Czy zanieczyszczenie powietrza hamuje postępowanie globalnego ocieplenia?

Okazało się, że w 42% regionów już przed 6000 lat funkcjonowały pewne formy rolnictwa. Jego początek nastąpił więc wcześniej i był bardziej rozpowszechniony niż sugerowano w dotychczasowych analizach. Badanie ujawniło również, że polowania zostały w dużej mierze zastąpione przez pasterstwo (hodowla zwierząt, takich jak krowy i owce) i rolnictwo w większości miejsc. Były oczywiście wyjątki od tej reguły. Dane archeologiczne pokazują, że już 3000 lat temu większość naszej planety została przekształcona przez łowców-zbieraczy, rolników i hodowców.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Topnienie gór lodowych może odgrywać znaczącą rolę w spowalnianiu globalnego ocieplenia