WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ludzki mózg może odczuwać pole magnetyczne Ziemi

W latach 80. naukowcy zasugerowali, że ludzie posiadają zdolność wykrywania pola magnetycznego, zwaną magnetorecepcją. Jednak kolejne badania mózgu z lat 90. nie pozwoliły uzyskać wystarczających dowodów na potwierdzenie tej teorii. Teraz, stosując najnowsze technologie, badacze ponownie rozpatrzyli tę kwestię, a ich spostrzeżenia są zgoła odmienne.

Aby zbadać, czy ludzie potrafią wyczuć pole magnetyczne, 34 dorosłych zostało poproszonych o przebywanie w ciemnej komorze testowej wyposażonej w kwadratowe cewki. Aby zmienić pole magnetyczne w komorze, autorzy eksperymentu przepuszczali przez te cewki prądy elektryczne. Ich intensywność była porównywalna jak w przypadku naszej planety. Uczestnicy badania mieli odprężyć się i zamknąć oczy, podczas gdy badacze manipulowali otaczającym ich polem magnetycznym. Podczas eksperymentu maszyny elektroencefalografy mierzyły tzw. fale alfa. Wiadomo, że ich amplituda spada, gdy mózg odbiera sygnał – może to być optyczny, dźwiękowy, bądź np. magnetyczny.

Czytaj też: Pole magnetyczne jest jak bęben, którego nikt nie słyszy

Spośród 34 uczestników badania mózgu u czterech zaobserwowano silne reakcje na zmianę pola magnetycznego. U czterech osób fale mózgowe alfa zmniejszyły amplitudę aż o 60 procent. Zaregowali jednak tylko wtedy, gdy pole przesunęło się z północnego wschodu na północny zachód – nie w innym kierunku. Kilku uczestników zareagowało również na inne eksperymenty,które symulowały podróż między półkulą północną i południową. Aby upewnić się, że wyniki nie są przypadkowe, respondenci ponownie wzięli w nim udział kilka tygodni później – wyniki powtórzyły się.

Wygląda na to, że nie każdy mózg działa tak samo i tylko u części osób wykształciła się zdolność do wyczuwania pola magnetycznego. Jasnym jest natomiast, iż istnieją organizmy, które wykorzystują tę umiejętność na co dzień. Jeśli chodzi o magnetorecepcję, to jak na razie badaczom udało się zrozumieć jej funkcjonowanie u zaledwie jednego organizmu – bakterii. Okazuje się, iż migrują ona wzdłuż linii pola magnetycznego naszej planety.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Magnetyczny biegun Ziemi porusza się bardzo szybko