Reklama
aplikuj.pl

Mapa Ziemi w 2D to coś, co powinno przypaść do gustu płaskoziemcom

mapa

Stworzenie mapy naszej planety nie jest łatwe, ponieważ kulisty kształt Ziemi utrudnia jej „spłaszczenie” w celu przeniesienia na papierową mapę.

Kiedy eksperci prowadzą takie próby, kontynenty ulegają zniekształceniu, a najlepszym tego przykładem jest Afryka, która w rzeczywistości stanowi znacznie większy kontynent niż mogłoby się wydawać na podstawie map.

Czytaj też: Ziemskie pole magnetyczne odwróciło się 42 tys. lat temu. Jakie były konsekwencje?
Czytaj też: Mapy Google z większą dokładnością w miastach
Czytaj też: Zobaczcie, jak Ziemia zmieniła się na przestrzeni milionów lat

W poszukiwaniu lepszej alternatywy, naukowcy z Uniwersytetu Drexel i Uniwersytetu Princeton zaprojektowali nową mapę 2D, która jest płaska i ustawiona względem biegunów. Jej autorzy twierdzą, że ich dokonania są najdokładniejszą z dotychczasowych dwuwymiarowych map.

Dwuwymiarowa mapa Ziemi jest znacznie dokładniejsza niż te obecnie najpopularniejsze

W 2007 roku David Goldberg i Richard Gott stworzyli system oceniania map w oparciu o szereg kryteriów, takich jak błędy w zakresie odległości i nachylenia. Na podstawie tych elementów powstał wskaźnik Goldberga-Gotta, a im niższy wynik tym lepiej. Np. odwzorowanie Merkatora, będące najbardziej znaną mapą na świecie, uzyskało 8,396. W przypadku nowej mapy rezultat wyniósł zaledwie 0,881.

Czytaj też: Ziemia miała kosmicznego gościa, ale wygląda na to, że opuścił nas na zawsze
Czytaj też: Mapy Google z możliwością kupienia biletu na komunikację miejską w Polsce
Czytaj też: Ten laser bezproblemowo przeniknie przez ziemską atmosferę. Jak go wykorzystać?

Oczywiście nie oznacza to, iż nowy projekt jest pozbawiony błędów. Poza tym, kolejne mapy będą miały trudności w „przebiciu” dotychczasowych. Wszak wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do odwzorowania walcowego równokątnego, powstałego za sprawą Gerarda Merkatora.